Najdroższa moneta angielska

Replika złotego florena „Double Leopard” z 1344 roku

Replika Edward III Leopard

Twoja ocena będzie pierwsza!

0
  • Czyste srebro 999/1000
  • Platerowanie czystym złotem 999/1000
  • Najwyższa jakość mennicza - stempel lustrzany 
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Ostatnie sztuki
Cena: 399 zł

Fascynująca historia angielskiej monety 

"Double Leopard" króla Edwarda III to jedna z najsłynniejszych monet brytyjskich. Należy do grupy florenów - pierwszych angielskich złotych monet. 

Do dzisiejszych czasów zachowały się tylko 3 egzemplarze "Double Leopard" z 1344 r. Jeden z nich został znaleziony w 2005 r. na polu w południowej Anglii. Moneta okazała się być jedną z najrzadszych w brytyjskiej historii.

Jej unikalność wynika m.in. z tego, że była bita zaledwie przez sześć miesięcy: między grudniem 1343 r., a czerwcem 1344 r. Wkrótce po zaprzestaniu jej emisji została oficjalnie wycofana z obiegu i przetopiona na inne, tańsze monety. Dotychczas znano jedynie dwa jej egzemplarze znalezione nad rzeką Tyne w 1857 r. 

Najdroższa moneta Anglii

Ten trzeci odnaleziony floren trafił na aukcję w 2006 r. z ceną wywoławczą 150 000 funtów. W trakcie licytacji kwota ta została potrojona i ostatecznie został sprzedany za ponad 840 000 dolarów. 
Była to rekordowa cena za pojedynczą brytyjską monetę.

Replika z cennego srebra i złota

Replika upamiętnia jedną z najsłynniejszych, najrzadszych i najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów monet – złotego florena Edwarda III z 1343 roku. 

Została wybita w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, z najczystszego srebra próby 999/1000. Dodatkowo replika została poplaterowana 24-karatowym złotem, aby jak najwierniej przedstawić historyczny oryginał.

Replikę wybiła Mennica Berlińska – jedna z najstarszych mennic na świecie. Replika powstała z zachowaniem ścisłej kontroli jakości.

Awers i rewers

Numizmat upamiętnia słynną monetę z czasów Edwarda III. Na awersie monety widnieje postać tego władcy zasiadającego na tronie. Król dzierży w dłoniach miecz i berło. Po obydwu stronach tronu siedzą lamparty - to właśnie od nich wzięła nazwę moneta. Obraz ten ma nawiązywać do biblijnego tronu Króla Salomona.

Na rewersie znajduje się krzyż z czterema koronami. 

Cena: 399 zł
Specyfikacja
Metal:
Srebro 999/1000
Platerowanie:
Złoto 999/1000
Jakość:
Najwyższa mennicza - stempel lustrzany
Waga:
10 g
Średnica:
25 mm