Julia Domna i Karakalla

Oryginalne srebrne monety Cesarstwa Rzymskiego

Karakalla i Julia Domna Unikalny zestaw monet cesarza Karakalli i jego matki

Ocena kolekcjonerów: 4.5

2
  • Oryginalne monety Imperium Rzymskiego
  • Emisje wybite w cennym srebrze
  • Monety z lat 193-217
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

Zestaw składa się z dwóch oryginalnych srebrnych monet cesarza Karakalii i jego matki Julii Domny, wybitych na terenie Cesarstwa Rzymskiego.

Awers denara Julii Domny przedstawia popiersie cesarzowej skierowane w lewo (heraldycznie), dookoła napis: IVLIA PIA FELIX AVG (Julia pobożna i szczęśliwa cesarzowa). Na rewersie widnieje siedząca Wenus z wyciągniętą prawą ręką; w lewej trzyma berło, napis dookoła: VENVS GENETRIX (Wenus jako matka, w domyśle dynastii julijsko-klaudyjskiej, chociaż zapoczątkował to Juliusz Cezar po bitwie pod Farsalos w 48 r.p.n.e.). 

Awers denara syna Julii Domny, Karakalli, ukazuje głowę cesarza w lewo (heraldycznie), napis dookoła ANTONINVS PIVS AVG (Antoninus pobożny cesarz). Określenie Antoninus jest wynikiem zmiany nazwiska przez Lucjusza Septymiusza Bassianus, które nosił Karakalla po urodzeniu. W wieku siedmiu lat stał się Marcusem Aureliusem Antoninusem. Przydomek Karakalla jest późniejszy. 

Na rewersie widnieje stojąca postać wojownika opierającego nogę na hełmie i trzymającego w rękach parazonium (długi trójkątny sztylet) oraz włócznię. Napis dookoła: PONTIF TR P XII COS III (najwyższy kapłan, trybunica potestas po raz XII – ogół uprawnień trybuna ludowego, jaki miał w okresie cesarstwa cesarz – konsul po raz trzeci, co miało miejsce w 208 roku).

Monety z zestawu „Julia Domna i Karakala” umieszczone są w specjalnie zaprojektowanej szkatułce kolekcjonerskiej. Ich autentyczność gwarantuje dołączony do przesyłki Certyfikat.

Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Metal:
Srebro
Stan zachowania:
Bardzo piękny
Waga:
ok. 3,5 g (każda z monet)
Średnica:
ok. 19 mm (Karakalla), ok. 20 mm (Domna)
Kraj :
Imperium Rzymskie
Nominał:
Denar (każda moneta)
Lata emisji:
198-217 (Karakalla), 193-217 (Domna)
Władca:
Karakalla i Julia Domna