Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Jej głównym celem było uregulowanie ustroju prawnego Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

6 października 1788 roku zwołano w Warszawie tzw. Sejm Czteroletni. Jego najważniejszą uchwałą była właśnie Ustawa Rządowa z 1791 roku, przyjęta przytłaczającą większością głosów.

Konstytucja z 1791 roku stała się również inspiracją dla wybitnego malarza - Jana Matejki. Stworzył on obraz ilustrujący przemarsz z Zamku Królewskiego w Warszawie do pobliskiej kolegiaty Świętego Jana Chrzciciela. To tam miało miejsce zaprzysiężenie konstytucji. Dzieło ukazuje korowód, składający się z wiwatujących mieszkańców Warszawy, podążający ulicą Świętojańską. 

  • Czyste srebro próby 999/1000
  • Najwyższa jakość mennicza
  • Zaledwie 1791 monet na świecie

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja powstała wyjątkowa moneta wybita w 1 uncji czystego srebra próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej - najcenniejszej dla Kolekcjonerów.

Rewers emisji przedstawia wielobarwny fragment dzieła Matejki. Jest na nim ukazany m.in. marszałek Sejmu Czteroletniego - Stanisław Małachowski z teksem ustawy zasadniczej oraz marszałek litewski - Kazimierz Nestor Sapieha. Awers zdobi pieczęć rządowa emitenta - Niue. Autorem projketu jest ceniony i wielokrotnie nagradzany artysta - Robert Kotowicz.

Autentyczność monety gwarantuje indywidualnie numerowany Certyfikat. Do bezpiecznego przechowywania przeznaczone jest elegancie drewniane pudełko kolekcjonerskie z wielobarwnym fragmentem obrazu Jana Matejki na wieczku.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej srebrnej monety w Polsce!

Na świecie dostępnych jest zaledwie 1791 egzemplarzy monety "Konstytucja 3 Maja". Emisja ta z pewnością będzie doskonałym uzupełnieniem dotychczas zgromadzonej kolekcji.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2021
Stan zachowania:
Menniczy
Stempel :
Lustrzany
Metal:
Srebro 999/1000
Masa:
1 uncja
Średnica:
38,61 mm
Limitacja:
1791 egzemplarzy
Zdobienie:
Tampondruk

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie srebrnej monety "Konstytucja 3 Maja" wraz z Certyfikatem i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie promocyjnej 476 zł zamiast 560 zł (+ 11,95 zł koszty pakowania i przesyłki). Zakup nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży. Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.