100 LAT ZŁOTEGO

Po zakończeniu I wojny światowej młoda, niepodległa Polska musiała zmierzyć się z trudnościami gospodarczymi oraz hiperinflacją. W 1924 r. premier Władysław Grabski przeprowadził reformę walutową, która była remedium na szalejący kryzys w kraju.

W kwietniu 1924 r. wprowadzono do obiegu nową walutę – złotego polskiego i utworzono Bank Polski, odpowiedzialny za jego emisję. Była to część wielkiej reformy skarbowo-monetarnej, która uratowała Polskę przed zapaścią finansową i wzmocnić międzynarodową pozycję ekonomiczną państwa.

Reforma Grabskiego okazała się wielkim sukcesem, a Polska pozostała niezależna od zagranicznych kredytów.

Opis monety

Stulecie złotego to rocznica ważna dla Polaków. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała ściśle limitowaną monetę okolicznościową wybitą w 10 g czystego srebra 999/1000. Nakład emisji to jedynie 1924 egzemplarze na świecie!

Na awersie widnieje pieczęć rządowa emitenta - Niue, nominał 1 dolar oraz rok emisji 2024.

Rewers przedstawia stylizowany wizerunek kroczącej bogini zwycięstwa Nike, który zdobi również jedną z najpiękniejszych monet II RP. Nike uważano wówczas za symbol przewrotu majowego. Na emisji skrzydlata Nike dumnie stąpa po chmurach, z prawą ręką uniesioną, a lewą skierowaną do przodu.

Monetę umieszczono w woreczku welurowym z logo Skarbnicy Narodowej. Towarzyszy jej Certyfikat Autentyczności Skarbnicy Narodowej.

"Nike" historycznie była pierwszą monetą pięciozłotową, która trafiła w ręce Polaków w 1928 r. Jej projekt wykonał znany i ceniony w dwudziestoleciu międzywojennym rzeźbiarz Edward Wittig, autor m. in.: Pomnika Lotników na placu Unii Lubelskiej w Warszawie czy też pomnika Juliusza Słowackiego na stołecznym Placu Bankowym. Moneta wybita z okazji 100-lecia naszej waluty jest inspirowana wizerunkiem oryginalnej srebrnej monety II Rzeczpospolitej.

Tak, zamawiam srebną monetę o masie 10 g "100 lat złotego - Nike" wraz z Certyfikatem Autentyczności w cenie 249 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2024
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
srebro 999/1000
Masa:
10 g
Średnica:
30 mm
Limitacja:
1924 egzemplarze na świecie