300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Banknot kolekcjonerski Narodowego Banku Polskiego

Koronacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej upamiętniona na banknocie NBP

Ocena kolekcjonerów: 5.0

1
  • Unikatowy banknot kolekcjonerski
  • Emisja Narodowego Banku Polskiego
  • Kunsztowne i precyzyjne wykonanie
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

W związku z jubileuszem 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł.

Jego przednia strona przedstawia wizerunki koron ofiarowanych przez papieża Klemensa XI, którymi ukoronowano cudowny obraz. Na stronie odwrotnej znajduje się, pochodząca ze zbiorów Biblioteki Watykańskiej, rycina z 1717 roku ukazująca uroczystość koronacji obrazu.

Banknot został wprowadzony do obiegu w 2017 roku.

Jest to pierwszy polski banknot kolekcjonerski, w którym zastosowano specjalny znak wodny. Stanowi on połączenie  znaku wodnego wielotonowego, z łagodnymi przejściami od tonów jasnych do ciemnych i znaku wodnego o zwiększonej jasności - filigranu. Znak wodny na banknocie przedstawia herb zakonu Paulinów.

Po raz pierwszy również wizerunek widoczny w świetle ultrafioletowym jest wielobarwny. To wizerunek ryciny na odwrotnej stronie banknotu, przedstawiającej uroczystość koronacji cudownego obrazu. Efekt uzyskano dzięki sumowaniu wiązek światła emitowanego przez farby fluorescencyjne o kolorach: czerwoym, zielonym i niebieskim.

Banknot umieszczony jest w specjalnie zaprojektowanym folderze z logo NBP.

 

Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.

Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Wymiary:
150 x 77 mm
Nominał:
20 zł
Rok emisji:
2017
Limitacja:
55 000 egzemplarzy
Kraj emisji:
Polska (Narodowy Bank Polski)