Unikalny zestaw monet Augusta III

– ostatniego Wettyna na tronie Rzeczpospolitej!

August III 3 oryginalne monety ostatniego Wettyna na tronie polskim

August III 3 oryginalne monety ostatniego Wettyna na tronie polskim

Ocena kolekcjonerów: 1.0

2
  • świadectwo dziejów XVIII-wiecznej Polski
  • ciekawe nominały monet
  • 3 oryginalne monety ostatniej dynastii panującej w Polsce
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

W zestawie znajduje się 3 oryginalne monety ostatniej dynastii panującej w Koronie i na Litwie. To monety Augusta III bite głównie w Saksonii, z którą Polska pozostawała w unii personalnej. To ciekawostka wynikająca z tego, iż w Polsce panował wówczas chaos monetarny i gospodarczy, a szlachta nie zgadzała się na reformy, również w dziedzinie finansów. Król niejako obchodził system bijąc monety w sąsiedniej Saksonii, której też był władcą.

Monety stanowią świadectwo dziejów XVIII-wiecznej Polski.

Zestaw skłąda się z niezwykle 
ciekawych nominałów monet jak ort (był popularny na ziemiach polskich epoki Wazów, później zaprzestano jego bicia) i 1/12 talara (Wettyni wprowadzili całą serie fraktali talarów jak 1/6, 1/12, 1/24, 1/48 – pomysł zaczerpnięto z ziem niemieckich). Całość uzupełnia moneta o wartości 3 szelągów (równowartość 1 grosza).  


 

Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Metal:
srebro (dwie monety), miedź (jedna moneta)
Jakość:
bardzo piękny
Waga:
3-6 g
Średnica:
20-27 mm
Kraj emisji:
Polska, Saksonia
Nominały:
ort, 1/12 talara, grosz
Lata emisji:
1734-1763
Władca :
August III

August III (1696-1763) był synem Augusta II Mocnego z dynastii Wettinów. Od 1733 roku elektor saski (jako Fryderyk August II) i król polski. Został wprowadzony na tron polski przez Austrię i Rosję (na mocy traktatu Trzech Czarnych Orłów) w zamian za zobowiązanie do zachowania dotychczasowego ustroju w Polsce.

Został wybrany na tron polski w drugiej elekcji, mimo wcześniejszego wyboru i koronacji Stanisława Leszczyńskiego. Objął władzę przy pomocy wojsk saskich i rosyjskich, które zmusiły Leszczyńskiego do opuszczenia kraju i rozbiły wojsko konfederacji dzikowskiej. Został uznany ostatecznie za króla polskiego w 1736 roku.

August III Sas dążył do wprowadzenia zasady dynastyczności tronu polskiego i zapewnienia sukcesji jednemu z synów oraz uzyskania godności cesarskiej dla rodu Wettinów.

Pozbawiony szerszych koncepcji politycznych, oparł się na magnaterii, związany do 1734 ze stronnictwem Potockich, do 1752 - Czartoryskich i do końca panowania z koterią H. von Brühla, za którego pośrednictwem sprawował rządy w Polsce. Nie nauczył się języka polskiego, większość czasu spędzał w Dreźnie. W pierwszych latach panowania dążył, popierany przez "Familię" , do wprowadzenia reform fiskalno-wojskowych. Reformy nie doszły do skutku z powodu zrywania sejmów.