Bitwa pod Racławicami

- słynny obraz przeniesiony na 10 srebrnych monet 

W 2019 roku obchodziliśmy 225. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i Bitwy pod Racławicami oraz 125. rocznicę powstania największego istniejącego polskiego obrazu - "Panoramy Racławickiej". Z tej własnie okazji powstał pierwszy w historii numizmatyki cylindryczny zestaw srebrnych monet, na które udało się przenieść w najdrobniejszych szczegółach cały obraz "Bitwa pod Racławicami".

Oryginalne dzieło o wysokości 15 metrów i długości 114 metrów wymagało również potężnego rozmiaru monet, na których można oddać jego detale. Dlatego każda z nich ma 92 mm wysokości, a obwód całości to aż 70 cm. Tak duży rozmiar to również pokaźna waga. Każda z monet to 100 gramów czystego srebra, co oznacza, że cały zestaw to łącznie aż 1 kilogram srebra próby 999/1000.

Prace nad stworzeniem zestawu trwały blisko 3 lata. Polscy i niemieccy eksperci mennictwa stworzyli nowatorski projket monet o łukowym kształcie i idealnych krawędziach, które stykając się ze sobą, tworzą imponujący obraz.

Każda z monet została uszlachetniona cennym palladem, następnie jej powierzchnię pokryto warstwą powłoki winylowej, na którą to dopiero możliwe było przeniesienie dzieła.

Zrobienie najwyższej jakośći cyfrowego zdjęcia 114-metrowemu obrazowi to nie lada przedsięwzięcie, dlatego poprosiliśmy o pomoc Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W ramach podziękowań za udostępnienie materiałów, pierwszy wybity zestaw został przekazany Muzeum w prezencie.

Zespół projektantów opracował także nowatorską akrylową kapsułę, która umożliwia prezentację monet w formie wielkiej rotundy. Kapsułę tę można umieścić na obrotowej podstawce. Limitacja tego wspaniałego zestawu to zaledwie 300 egzemplarzy na świecie. Każdy posiada indywidualną numerację oraz numerowany Certyfikat Autentyczności. Całość znajduje się w ekskluzywnej drewnianej szkatule, na której wieku też widnieje numeracja.

  • 1 kg czystego srebra próby 999/1000
  • Innowacyjny kształt łukowych monet
  • Uszlachetnienie palladem
  • Ścisła limitacja - zaledwie 300 egzemplarzy na świecie
  • Gigantyczny rozmiar: 9,2 cm wysokości i 70 cm obwodu

Do zestawu dołączona jest teka malarska - wydana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu - zawierajaca 12 plansz z fragmentami Panoramy oraz opisem ekspertów.

Specyfikacja
Metal:
Czyste srebro próby 999/1000
Jakość:
Najwyższa mennicza
Waga:
1 kg
Wymiary:
92 mm x 70 mm (każda moneta)
Kraj emisji:
Niue
Nominał:
20 dolarów
Rok emisji:
2019
Limitacja:
300 egzemplarzy na świecie

Bitwa, która rozegrała się pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku na trwałe zapisała się w świadomości narodowej. Setna rocznica batalii zbiegła się z otwarciem lwowskiej Powszechnej Wystawy Krajowej. Moment dla przypomnienia tego zwycięstwa był znakomity. Wiedział o tym znany lwowski malarz Jan Styka (1858-1925), który w 1893 roku zaproponował stworzenie monumentalnego dzieła. Zaprosił do współpracy wybitnego malarza batalistę Wojciecha Kossaka (1856-1942). W tworzenie panoramy zaangażowano także innych artystów: Ludwika Bollera, Tadeusza Popiela, Zygmunta Rozwadowskiego, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Wincentego Wodzinowskiego oraz Michała Sozańskiego.

Prace nad wizją bitwy kościuszkowskiej postępowały w szybkim tempie. Malarze zbadali teren pod Racławicami (pow. miechowski, woj. małopolskiego), podjęli próbę rekonstrukcji rozmieszczenia wojsk polskich i rosyjskich. W archiwach wojskowych odszukali plan bitwy. Zbierali informacje na temat uzbrojenia. W muzeach i prywatnych kolekcjach szukali mundurów z epoki. Konsultowali się z wybitnymi polskimi historykami.

Obraz namalowali na płótnie żaglowym sprowadzonym z Belgii. Składało się z czternastu kawałków o łącznej długości 120 m i szerokości 15 m. Sam obraz miał wymiary 114 x 15 m. Powstało dzieło o powierzchni blisko 1800 metrów kwadratowych. Do zagruntowania obrazu zużyto aż 750 kg farby!

Po II wojnie światowej dzieło Styki i Kossaka trafiło w 1946 roku do wrocławskich magazynów wojskowych. Trzy lata później przeniesiono je do jednej z tamtejszych szkół. Postanowiono wówczas podzielić obraz na czternaście brytów i dokonać pierwszej powojennej konserwacji.

Dużym wyzwaniem było przygotowanie odpowiedniego pawilonu wystawienniczego. Konkurs na projekt rotundy rozstrzygnięto w 1958 roku. Wygrali go Ewa i Marek Dziekońscy.

W międzyczasie wielkie oburzenie wywołało potajemne wywiezienie obrazu do Warszawy. We Wrocławiu powstał spontaniczny ruch społeczny ludzi dobrej woli, którzy postanowili walczyć o powrót dzieła.

W 1980 roku ostatecznie zadecydowano, że panorama pozostanie we Wrocławiu i przystąpiono do kończenia budowy rotundy. Rok później rozpoczął działania zespół specjalistów, który miał dokonać gruntownej konserwacji obrazu. Wprowadzenie stanu wojennego bardzo skomplikowało sytuację i wydłużyło prace konserwatorskie. Ostatecznie panoramę udostępniono publiczności w 1985 roku.

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie zestawu srebrnych monet o łukowym kształcie "Panorama Racławicka" w cenie 14 900 zł (+50 zł koszty przesyłki kurierskiej). Zakup nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.