Władysław Waza jako car Rosji!

Polacy na Kremlu - unikalna srebrna kopiejka królewicza Władysława!

Władysław IV, kopiejka łezkowa

Ocena kolekcjonerów: 5.0

1
  • Cenne historyczne srebro 
  • Świadectwo panowania polskiego króla na Kremlu (tzw. "hołd ruski")
  • Jedyna srebrna moneta rosyjska wybita dla polskiego władcy na tronie rosyjskim
  • Eleganckie drewniane pudełko i magnetyczna kapsuła
     

 

  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

Oto wielka Ruś musiała ukorzyć się przed polskim władcą, kiedy Wazowie, wykorzystując zamęt nazywany Wielką Smutą,
zajęli w 1610 roku Moskwę i osadzili na tronie księcia Władysława. 

 

Prawie przez cały XVII wiek trwały wojny Rzeczpospolitej z rosnącą w siłę Rosją. W 1609 roku hetman Stanisław Żółkiewski stanął na czele wyprawy na Moskwę. To w trakcie tej kampanii doszło do najbardziej spektakularnego sukcesu w życiu Żółkiewskiego - niewiele ponad trzy tysiące kierowanych przez niego żołnierzy rozbiło dziesięciokrotnie liczniejsze wojska moskiewskie pod Kłuszynem. Zwycięstwo otworzyło hetmanowi drogę na Moskwę, którą zajął jako pierwszy Europejczyk w historii. Dzięki pertraktacjom Żółkiewskiego, bojarzy obrali carem polskiego królewicza Władysława IV.

Kopiejki z tytulaturą Władysława Zygmuntowicza Wazy bito w latach 1610-1612 głównie w mennicy w Moskwie (bito je jeszcze w Nowogrodzie), po tym jak w sierpniu 1610 r. zawarto porozumienie między Dumą i polskimi najeźdźcami w sprawie osadzenia na carskim tronie czternastoletniego Władysława, syna Zygmunta III Wazy. Ostatecznie Władysław Waza nie utrzymał się na tronie moskiewskim, czemu sprzeciwiał się również jego ojciec Zygmunt III Waza (m.in. nie chciał by syn przeszedł na prawosławie, twierdzi się iż sam też chciał zostać carem).

Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Metal:
srebro
Jakość:
bardzo piękny
Waga:
0,5-0,7 g
Średnica:
11-14 mm
Kraj emisji:
Rosja
Nominał:
1 kopiejka
Rok emisji:
1610-1612

Technologia bicia
Kopiejki bite w srebrze miały wartością odpowiadać polskiemu półtorakowi. Monety te produkowano według starej rosyjskiej technologii, a mianowicie z odcinanych z drutu srebrnego i rozklepywanych kawałków, przez co ich kształt daleki był od kolistego. Często nazywa się je potocznie "łezkami", w literaturze amerykańskiej często spotyka się określenie "wire kopeck", które można tłumaczyć, jako "kopiejka druciana". 

Siłą rzeczy na takim "krążku" nie ma prawa zmieścić się cały rysunek stempla - stemple były okrągłe! Aby dokładnie odczytać całą legendę trzeba czasem złożyć ją z fragmentów odcyfrowanych z kilku monet (gratka dla kolekcjonerów). Dysponując jedną monetą należy skoncentrować się na znalezieniu imienia panującego. 

Specyfikacja
Numizmat waży katalogowo 0,68 g, a jego wymiary to 14x11mm (kopiejki-łezki bite za czasów innych carów były podobnych rozmiarów). Emisja początkowo przebiegała za zgodą Dumy, potem jednak sytuacja zaczęła się komplikować - ostatecznie doszło do obrabowania skarbca przez polską załogę, która zamknęła się na Kremlu, oblężona przez wojsko ruskie. Kopiejki Władysława bito do maja 1612 r.