Najpiękniejszy polski banknot

Złota replika 100 złotych z wizerunkiem ks. Józefa Poniatowskiego 

Banknot o nominale 100 złotych został uznany za jeden z najpiękniejszych w dziejach polskiego pieniądza papierowego. Jego projekt  wyszedł spod ręki Józefa Mehoffera (1869-1946), wybitnego malarza i grafika, ucznia Jana Matejki oraz czołowego twórcy nurtu sztuki „Młodej Polski”.

Awers banknotu przedstawia dwa medaliony: w prawym portret ks. Józefa Poniatowskiego, w lewym nominał zapisany cyfrą. Pomiędzy nimi postać anioła, poniżej nominał wyrażony słownie, miejsce i data wydania, podpisy dyrekcji Banku Polskiego oraz nazwa emitenta. Z lewej strony banknotu umieszczono znak wodny (ukoronowane popiersie królowej Jadwigi) i nominał.

Bratanek ostatniego króla Polski wszedł do panteonu narodowych bohaterów już za życia. Wsławił się w zwycięskiej bitwie z wojskami rosyjskimi pod Zieleńcami w 1792 roku, za co otrzymał ustanowiony wówczas order Virtuti Militari. Czekała go także sława pośmiertna. Po tragicznym zgonie w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku na trwałe zapisał się w pamięci Polaków, a jego rezydencja w podwarszawskiej Jabłonnie stała się miejscem kultu bohatera. Jako pierwowzór przedstawiania księcia na banknocie, Mehofferowi posłużył portret pędzla Józefa Grassiego z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie.

Prochy księcia Józefa spoczęły w podziemiach wawelskiej katedry, dla której artysta także wykonywał prace. Ozdobił polichromią wnętrze tamtejszego skarbca oraz kaplicy Szafrańców. Z panteonu osób pochowanych na Wawelu artysta wybrał również drugą postać, której podobizna posłużyła jako znak wodny projektowanego banknotu. Była to królowa Jadwiga Andegaweńska (zm. 1399 roku). Jej małżeństwo z litewskim księciem Władysławem Jagiełłą zapoczątkowało unię dwóch krajów i stanowiło fundament pod przyszłą potęgę polsko-litewskiego państwa. Wizerunek królowej był autorską interpretacją portretu Jadwigi z pocztu królów Jana Matejki.

Rewers zdobi rozłożysty dąb na tle morskiego brzegu, znamionujący siłę, stabilność i wielowiekową polską historię. Zastanawiano się, które z drzew mogło stanowić inspirację dla artysty. Wskazywano na dąb rosnący na Kamiennej Górze w Gdyni. Wedle innej interpretacji pierwowzorem dla drzewa z banknotu był dąb „Józef” z parku Mycielskich w Wiśniowej (woj. podkarpackie).

Powyżej dębu został zapisany słownie nominał. Po prawej i lewej stronie banknotu są postacie alegoryczne – Hermes i Fortuna. W czterech rogach znajduje się nominał wyrażony cyfrą, a na dole nota prawna. Z prawej strony widnieje znak wodny.

Replikę charakteryzuje:

  • 24-karatowe złoto,
  • Wykończenie – lustrzany połysk,
  • Okazałe wymiary 127 x 65 mm.

Specyfikacja
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
50 mg
Wymiary:
127 x 65 mm
Limitacja:
7000
Wykończenie:
Lustrzany połysk

Najpiękniejsze Polskie Banknoty w czystym złocie

Replika banknotu stuzłotowego z wizerunkiem ks. Józefa Poniatowskiego rozpoczyna kolekcję „Najpiękniejsze Polskie Banknoty w czystym złocie”. Poszczególne, pamiątkowe repliki banknotów obrazują niezwykle barwną ewolucję polskiej waluty z lat 1918-1939.

Wybrane repliki banknotów wykonane z 24-karatowego złota upamiętniają okres przemian walutowych II Rzeczpospolitej. Kolekcja uwzględnia okres markowy, wprowadzenie złotego po reformie walutowej, po czas mobilizacji przed drugą wojną światową.  

Wśród replik znajdują się m.in.: 100 marek polskich, pierwszy polski banknot zaprojektowany przez Polaka; 10 mln. marek polskich, banknot o najwyższym nominale w dziejach polskiej waluty; czy też 1 złoty z 1919 r., pierwsza polska złotówka wprowadzona do obiegu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Międzywojenne motywy zostały przeniesione na 24-karatowe złoto dzięki opatentowanej technologii Aurum®. Pozwala ona oddać w pełni piękno historycznych oryginałów, zabezpiecza cenny kruszec, jak i nadaje każdej replice unikalny charakter.

Kolekcja "Najpiękniejsze Polskie Banknoty w czystym złocie" objęta została ścisłą limitacją. Na całym świecie do nabycia jest zaledwie 7000 kompletnych zestawów.

Wraz z replikami otrzymają Państwo akcesoria kolekcjonerskie GRATIS:

  • Certyfikaty Autentyczności każdej repliki, gwarantujące ich najwyższą jakość,
  • Numerowane, imienne Świadectwo Własności kolekcji, wysyłane z ostatnią repliką.

Ponieważ wszystkie zgłoszenia będą rozpatrywane ściśle według kolejności napływania, a zainteresowanie emisją jest ogromne, prosimy złożyć zamówienie już teraz. To niepowtarzalna szansa zapoznania się z oferowanymi złotymi replikami banknotów i przekonania się na własne oczy o ich pięknie.

Tak, chcę rozpocząć zbieranie pamiątkowych replik banknotów z kolekcji „Najpiękniejsze Polskie Banknoty w czystym złocie”. W celu zapoznania się przez 14 dni z pierwszą repliką „100 zł Józef Poniatowski”, zamawiam ją w cenie 79 zł, bez dodatkowych opłat za pakowanie i przesyłkę.

Jeżeli zatrzymam tą pamiątkową replikę, otrzymam pozostałe 7 replik, w ok. miesięcznych odstępach, każda w cenie regularnej 179 zł (łączna cena tych 7 replik to 1253 zł). Do każdej przesyłki zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki 11,95 zł. Kolejne repliki z kolekcji są płatne w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury. Faktura jest dołączona do każdej przesyłki. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie – wystarczy poinformować o tym Skarbnicę Narodową.

Mam 14 dni na zapoznanie się z każdą repliką. Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu repliki w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconej już repliki, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.