Bogactwo symboli na monecie

Na awersie srebrnej sześciogroszowej monety bitej w latach 1677-1687 król Polski Jan III Sobieski został przedstawiony jako rzymski tryumfator. Skronie monarchy zdobi wieniec laurowy – symbol chwały, sławy i zwycięstwa. To rzadko spotykane w polskiej numizmatyce wyobrażenie władcy. Nawiązuje ono bezpośrednio do tradycji antycznej, kiedy portretowano w ten sposób mężów stanu odnoszących wielkie militarne sukcesy.

Pod wizerunkiem władcy umieszczono inicjały dzierżawcy mennicy królewskiej: TLB – Tytus Liwiusz Boratini. W otoku tytulatura królewska: IOAN III D G REX POL M D L R P (Jan III z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski).

Rewers swoim bogactwem symboli budzi zainteresowanie miłośników heraldyki. Znajdują się na nim trzy tarcze herbowe: Polski, Litwy oraz rodu Sobieskich, umieszczone wspólnie pod koroną królewską. Pomiędzy koroną a tarczami cyfra VI oznaczająca nominał (szóstak); pod tarczami data emisji. W otoku napis: GROS ARG SEX  REG POLONIAE (grosz srebrny poszóstny Królestwa Polskiego).

Unikalne prezenty dla Kolekcjonerów, którzy zamówią monetę

Jako prezent do monety dołączono obszerne, bogato ilustrowane opracowanie na temat ducha epoki Jana III Sobieskiego i mennictwa tego okresu. Wewnątrz publikacji znajduje się kolejny niezwykły i ekscytujący prezent. Jest to reprodukcja pierwszej strony listu króla Jana III Sobieskiego do Marysieńki. Dokument został przygotowany na czerpanym papierze, aby jak najbardziej przypominał oryginał. Na odrębnym arkuszu tego pięknego i delikatnego materiału, towarzyszy mu zapis treści listu współczesnym liternictwem. 

Do bezpiecznego przechowywania i ekspozycji monety służy drewniane pudełko kolekcjonerskie.
Autentyczność emisji potwierdza Certyfikat Skarbnicy Narodowej.

Specyfikacja
Emitent:
Rzeczpospolita
Władca::
Jan III Sobieski
Nominał::
6 groszy (szóstak)
Lata emisji::
1677-1687
Stan zachowania::
bardzo piękny
Metal::
srebro
Masa::
3,4 g
Średnica::
24 mm

Wielki Polak i obrońca chrześcijaństwa

Jan III Sobieski był wybitnym dowódcą wojskowym. Szanowali go nawet Turcy – jego wrogowie, nazywając Lwem Lechistanu. Ukończył studia filozoficzne na Akademii Krakowskiej, władał łaciną, greką, językami: włoskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim oraz tureckim. 

Papież Innocenty XI uhonorował Jana III Sobieskiego tytułem obrońcy wiary za powstrzymanie tureckiej ekspansji w Europie. Zwycięstwo wiedeńskie z 1683 r. zapisało się trwale w historii polskiego i europejskiego oręża.

Jan III Sobieski opowiedział o swoim tryumfie łacińską sentencją: „Venimus, vidimus, Deus vicit” – „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”.

Genialny dowódca husarii

Husaria stanowiła jedną z najskuteczniejszych formacji kawaleryjskich w historii świata. Sobieski zanim został królem przez lata dowodził nią w licznych bitwach. Osobiście brał udział w walce. Cechowała go niezwykła odwaga, był wielokrotnie ranny. Po wyborze na króla wsławił się jako geniusz w wykorzystywaniu wojskowego potencjału elity elit którą stanowili polscy husarze.

Wzór oddanego męża i ojca

W życiu osobistym wielka romantyczna miłość połączyła Sobieskiego z Marią Kazimierą d’Arquien de la Grange, nazywaną przez władcę czule Marysieńką. Król przez dziesiątki lat był bezgranicznie oddany swojej wybrance. Słynne stały się pełne uczucia listy, które wysyłał ukochanej w chwilach rozłąki.

 

Tak, chcę skorzystać z tej specjalnej propozycji. Proszę o przesłanie srebrnego szóstaka Jana III Sobieskiego za 890 złotych, dostawa GRATIS! Przesyłka płatna za pobraniem u doręczyciela lub mogę wybrać również szybką płatność elektroniczną.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tą monetą – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki z zestawem pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany numizmat w bardzo pięknym stanie zachowania. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty złożenia zamówienia. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki. 

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.