Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Targi Kolekcjonerów Sběratel w czeskiej Pradze odwiedziło w tym roku ponad dziesięć tysięcy osób, a w hali na Letňanach w ciągu dwóch dni (5-6 IX) swoje zbiory zaprezentowało 220 wystawców z 20 krajów. Kolekcjonerzy mogli kupować monety, medale, banknoty, znaczki pocztowe, szlachetne kamienie, pocztówki, plakaty, ale również mniej oczywiste eksponaty, jak hokejowe ubranka dla lalek, kubki po jogurtach, podpisy kosmonautów, karty kredytowe i telefoniczne. Największym wydarzeniem targów była bez wątpienia premiera medalu z wizerunkiem malarza Alfonsa Muchy, który zaprojektowała Gabriela Koukalová, reprezentantka Czech w biathlonie, mistrzyni świata i dwukrotna medalistka olimpijska.

Kobieta wielu talentów

Niewiele osób wie, że Gabriela jest z wykształcenia medalierką. Zaprojektowany przez nią numizmat powstał we współpracy z Národní Pokladnice, firmą z grupy Samlerhuset, której częścią jest również Skarbnica Narodowa.

Gabriela Koukalová to kobieta niezwykła. Poza dwoma srebrami na zimowych olimpiadach jest między innymi dwukrotną mistrzynią świata, wicemistrzynią Europy i zdobywczynią nagrody „Czeski sportowiec roku”. Napisała również kontrowersyjną (i popularną) autobiografię, w której opisuje własne sukcesy, daleki od ideału świat czeskiego sportu i wieloletnią walkę z anoreksją. Na dodatek Gabriela śpiewa i gra na pianinie.

Numizmat z wizerunkiem wybitego malarza

Pomysł stworzenia medalu z secesyjnym twórcą Alfonsem Muchą powstał na początku 2019 roku, jako odpowiedź na wielkie zainteresowanie medalem z okazji setnej rocznicy ogłoszenia niepodległości Czechosłowacji.

„Zainteresowanie sztuką zawdzięczam rodzicom. Wierzę, że ma ona znacznie większy wpływ na społeczeństwo, niż sobie uświadamiamy. Rozwija naszą wyobraźnię, uczucia, ułatwia komunikację między ludźmi. Sztuka porusza tematy tabu i wywołuje ważne dyskusje, które mogą zmieniać nasze życie"– mówi Gabriela Koukalová – "Bardzo pochlebia mi zaufanie, którym obdarzyła mnie Národní Pokladnice. Cieszę się, że miałam możliwość zaprojektowania wizerunku Alfonsa Muchy, jednego z największych malarzy wszechczasów. Starałam się równie mocno jak jeszcze niedawno w sportowej rywalizacji. Cała praca zajęła mi trzy miesiące” – podkreśla medalierka.

To pierwsza, ale nie ostatnia współpraca Národní Pokladnice z popularną Gabą. Duże zainteresowanie mediów i tłumy kolekcjonerów na premierze medalu to świetna wróżba na przyszłość. Trzymamy kciuki za kolejne wspólne numizmaty.

Tymczasem zachęcam do przyjrzenia się temu pięknemu medalowi, kontemplacji malarstwa Alfonsa Muchy i odwiedzenia w przyszłym roku Targów „Sběratel”, które są doskonałą okazją nie tylko do zakupów, ale również do spotkania z kolekcjonerami z całego świata.