Oficjalna emisja Mennicy USA pamięci tragicznie zmarłego prezydenta

John Fitzgerald Kennedy jest jedną z najważniejszych postaci w historii USA. Podczas zaprzysiężenia na prezydenta wypowiedział słynne zdanie: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju". Jego karierę przerwała nagła śmierć
w zamachu w Dallas, która wstrząsnęła całą Ameryką. 

By uczcić pamięć prezydenta, Mennica Stanów Zjednoczonych wyemitowała monetę w niemal ekspresowym tempie. Jeszcze w dniu zamachu - 22 listopada 1963 r. - poinformowano głównego grawera o rozważanej w trybie pilnym nowej emisji. Decyzja zapadła przed upływem tygodnia, a już na początku grudnia do Kongresu USA wpłynął projekt ustawy zezwalającej na jej wybicie.

Ikona amerykańskiej numizmatyki

Portret prezydenta Kennedy'ego z profilu ozdobił nominał półdolarowy zastępując oblicze Benjamina Franklina. Na rewersie umieszczono orła z Pieczęci Prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Monety JFK zadebiutowały 24 marca 1964 r. i mimo racjonowania od razu się wyprzedały. Kolejki ustawiały się nie tylko w amerykańskich miastach – część emisji trafiła do ambasad jako cenione podarunki dla zagranicznych partnerów. Ze względu na pamiątkowy charakter
i zwyżkujące ceny srebra, niemal nie spotykało się tych monet w codziennych transakcjach. 

Niezwykłe piękno półdolarówki z Johnem F. Kennedym, symboliczne znaczenie dla narodu amerykańskiego oraz zainteresowanie sprawiło, iż była wybijana wielokrotnie. Numizmat ten należy do najważniejszych i najbardziej znanych monet USA. Każdy Kolekcjoner oraz pasjonat historii powinien posiadać taki egzemplarz w swoich zbiorach!

W naszej ofercie znajdują się egzemplarze z pierwszych lat emisji (1965-1970) tej niezwykłej monety, które zostały wybite w stopie Ag 400/1000.

Specyfikacja
Emitent:
USA
Nominał:
1/2 dolara
Lata emisji:
1965-1970
Stan zachowania:
znakomity
Metal:
stop srebra 400/1000
Masa:
11,5 g
Średnica:
30,6 mm

Tak, chcę skorzystać z tej specjalnej oferty. Proszę o przesłanie jednej sztuki monety "John F. Kennedy" wybitej w latach 1965-1970 w cenie 59 zł (+ 11,95 zł koszty pakowania i przesyłki). Zakup monety nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Płatność na podstawie faktury dostarczonej wraz z produktem.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym numizmatem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisaną emisję. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie, oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia. Emisję mogę zwrócić w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania - Skarbnica Narodowa zwróci wówczas koszt zakupu.