Wielkie Gorączki Złota, które zmieniły świat

- historia uwieczniona na 4 monetach w cennym złocie!

Wielkie Gorączki Złota Historia uwieczniona na 4 monetach w cennym złocie!

Wielkie Gorączki Złota Historia uwieczniona na 4 monetach w cennym złocie!

Twoja ocena będzie pierwsza!

0
  • cenne złoto
  • symbole krajów uwiecznione na monetach
  • aż 4 monety z najcenniejszego kruszcu
  • wspaniała opowieść o największych gorączkach złota, które zmieniły świat
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

Wielkie Gorączki Złota, które zmieniły świat!

Zestaw skłąda się z 4 złotych monet, które symbolizują gorączki złota, mające miejsce na całym świecie. Pierwsza z nich odbyła się 500 lat temu - na nowym lądzie odkrytym przez podróżującego do Indii Kolumba. 


1. Odkrycie nowego lądu przez Krzysztof Kolumba stało się początkiem nowego zjawiska. Stateczni obywatele, zawodowi żołnierze, awanturnicy. Wszyscy oni rzucali swoje dotychczasowe życie i na podstawie niesprawdzonych pogłosek ruszali na nieznany koniec świata w nadziei na zdobycie złotego kruszcu. Wielu nigdy nie wróciło. Narodziło się zjawisko, zwane gorączką złota.

Gorączki złota związane z odkryciem Ameryki były częścią większego zjawiska, zwanego „gorączką kolonizacyjną”. XVI wiek to czas powstawania i upadków wielkich fortun, najczęściej zbudowanych na zwożonym z Nowego Świata złocie i srebrze. Gwałtowny napływ kruszców z Ameryki wywołał hiperinflację, gdyż dało to podobny efekt jak dzisiejszy dodruk pieniądza.

Jednocześnie XVI-wieczna gorączka złota stała się motorem napędowym do nowych wypraw, które rozszerzyły granice świata znanego Europejczykom.

Kolejna gorączka złota wybuchła w Kalifornii w połowie XIX wieku. Dziesiątki tysięcy ludzi zaczęło ściągać ze Wschodniego Wybrzeża i całego świata w poszukiwaniu cennego kruszcu..


2. Gorączki złota w Ameryce stały się archetypem gorączki złota. Poszukiwacze w strumieniach, saloony, starcia z Indianami. Jednak złoto  znajdowano też w innych rejonach świata, a odkrycie tego kruszcu w Australii na zawsze zmieniło historię najmniejszego kontynentu świata.

Australia była najpóźniej skolonizowanym przez Europejczyków kontynentem. Choć Europejczycy wiedzieli o jego istnieniu od początku XVII w., jednak pierwszą wyprawę badawczą, która miała przygotować tereny do kolonizacji podjął James Cook, który w 1770 r. opłynął i naniósł na mapy wschodnie wybrzeże Australii, którą ochrzcił ją mianem Nowej Południowej Walii i formalnie poddał władzy Korony Brytyjskiej. Ekspedycja Cooka przygotowała Australię do roli kolonii karnej dla brytyjskich więźniów.

O istnieniu złota w Australii wiedziano od lat 20-tych XIX w., jednak nikt nie zdawał sobie sprawy z bogactwa tamtejszych złóż i nie eksploatowano ich. W 1851 r. Edward Hargraves przybył do Australii po nieudanej próbie zdobycia bogactwa na złotonośnych polach Kaliforni. Uznał, że ze względu na geologiczne podobieństwo Nowej Południowej Walii i Kalifornii jest spore prawdopodobieństwo, że znajdzie tam pokłady złota. Miał rację. Odkrył ten kruszec w pobliżu miasta Bathurst, na zachód od Sydney.

Tymczasem wieści o odkryciu złota rozeszły się błyskawicznie po całym świecie i rozpoczął się wyścig do złotonośnych działek znany z Kalifornii. Już po czterech miesiącach w okolicach Bathurst pracowało przeszło tysiąc poszukiwaczy. Złoża okazały się przebogate. Tylko 1952 r. wydobyto z nich niemal 26,5 tony złota. W sumie w latach 50-tych XIX w. z Australii wywieziono do metropolii złoto o wartości ok. 500 mln. ówczesnych funtów. Pozwoliło to Wielkiej Brytanii spłacić całe zadłużenie zagraniczne i zbudowało jej mocarstwową pozycję jako światowego imperium dominującego w drugiej połowie XIX wieku, aż do wybuchu I wojny światowej.

3. Republika Południowej Afryki to drugi po Australii kraj, który ukształtowała gorączka złota. Jednak w przeciwieństwie do gwałtownego rozwoju, który stał się udziałem Australii, cenne kruszce sprowadziły na Południową Afrykę kilka krwawych wojen i stały się zaczątkiem polityki znanej później jako apartheid.

Tak zwana "Rewolucja Mineralna" to w historii RPA okres od 1870 r. To wówczas odkryto w tym kraju złoża, które na zawsze odmieniły losy Południowej Afryki. W Orani odkryto bogate złoża diamentów, a na terenie Transwalu znaleziono złoto. Część złóż leżała na terenach należących do miejscowych plemion murzyńskich, ale Burowie (potomkowie osadników holenderskich) bezwzględnie odpychali je na północ, anektując złotonośne tereny.

W 1879 r. rząd brytyjski ogłosił anektowanie Transwalu. Formalnym powodem była ochrona brytyjskich kopalń złota (cześć znajdowała się po brytyjskiej stronie granicy) oraz chęć rozstrzygnięcia konfliktów granicznych między Burami i Zulusami. Burowie jednak uznali to za zamach na swoją niepodległość i obie republiki burskie solidarnie stanęły do walki z Brytyjczykami. Pierwsza wojna burska zakończyła się pokojem w 1881 r., który przyznał Burom de facto niepodległość, choć formalnie uznawali brytyjskie zwierzchnictwo. Na prezydenta Transwalu wybrany został Paul Kruger, który miał pełnić tę rolę do końca istnienia republiki. To właśnie na jego cześć nazwano słynne południowoafrykańskie Krugerrandy.

W 1886 r. w górach Witwartersrand odnaleziono złoto. Złotonośne tereny podzielono na małe, trójkątne działki, które eksploatowali błyskawicznie napływający poszukiwacze, głównie Brytyjczycy. W tym miejscu do dziś znajduje się jedno z największych miast RPA Johannesburg, a górnicza przeszłość znajduje odzwierciedlenie w wąskich uliczkach w centrum – pamiątce po wąskich przejściach między działkami. W 1907 r. region Witwartersrand odpowiadał za niemal 1/3 światowej produkcji złota.

4. Europejskim akcentem wśród poszukiwaczy złota jest Austria. Mówimy o terenie na północ od głównego grzebienia Alp i dolinie Raurisertal. To w niej leży szlak złota Taurów.

Dolina słynie nie tylko jako miejsce lęgu jednego z najrzadszych gatunków ptaków drapieżnych w Europie, orłosępa brodatego, ale także z wydobywania złota, którym trudniono się tu do roku 1944. W okresie rozkwitu kopalni złota w XIII i XIV w. na Rauris przypadało 10 procent światowego wydobycia tego kruszcu, niektóre rodziny wzbogaciły się dzięki temu w krótkim czasie. Stopniowo jednak dobrodziejstwo góry słabło – proces wydobycia był na tyle kosztowny, że nie przynosił już spodziewanych zysków.

Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Metal:
złoto próby 917/1000 lub 999/1000
Jakość:
stan menniczy lub lustrzany
Waga:
3,1 g - 3,3 g
Średnica:
16 mm - 16,5 mm
Kraj emisji:
RPA, USA, Austria, Australia
Rok emisji:
2018

W zestawie znajdują się 4 monety z cennego złota: południowoafrykański Krugerrand, amerykański Złoty Orzeł, austriaccy Filharmonicy Wiedeńscy i australijski  Kangur.

Korzenie Krugerranda sięgają ponad 100 lat wstecz. Popiersie Paula Krugera, prezydenta RPA w latach 1883-1900, powstało w 1890 roku, stworzone przez grawera Mennicy Berlińskiej, Otto Schultza.

Wizerunek antylopy springbok po raz pierwszy pojawił się na monecie 5-szylingowej. Coert Steynberg, autor projektu, dla realistycznego przedstawienia zwierzęcia, obserwował je w zoo w Pretorii oraz studiował fotografie. Pod stopami antylopy uwiecznił dobrze znany, południowoafrykański gatunek aloesu.

Antylopa jest narodowym symbolem Republiki Południowej Afryki.

Amerykańskie Złote Orły to oficjalne złote monety Stanów Zjednoczonych. Dostępne są w czterech nominałach – pięć, dziesięć, dwadzieścia pięć i pięćdziesiąt dolarów, o wadze odpowiednio – 1/10, 1/4, 1/2 oraz 1 uncji. Awers każdego z nominałów przedstawia postać Wolności z powiewającymi włosami, trzymającą pochodnię w prawej dłoni, w lewej zaś – gałąź oliwną. Oparty jest on na awersie nagrodzonej dwudziestodolarowej złotej monety emitowanej w latach 1907-1933. Jej autorem był światowej sławy amerykański rzeźbiarz Augustus Saint-Gaudens. Autorem rewersu monety, ukazującego rodzinę orłów bielików, jest rzeźbiarz Miley Busiek. Orły w gnieździe symbolizują tradycję, poczucie jedności i więzy rodzinne.

Moneta Filharmonicy Wiedeńscy charakteryzuje się wyjątkowym pięknem motywu. Precyzja przedstawienia szczegółów i detali instrumentów muzycznych na rewersie jest powszechnie uznawana za wręcz doskonałą i świadczy o bardzo wysokim poziomie sztuki menniczej. Ten wybity w złocie próby 999,9/1000 numizmat, jest najbardziej poszukiwaną monetą inwestycyjną w Europie i Japonii. W latach: 1992, 1995, 1996 i 2000 był najlepiej sprzedającą się złotą monetą na świecie.

W 1986 roku Perth Mint wybiła po raz pierwszy monety bulionowe z czystego złota Samorodek Złota – z przedstawieniami samorodków odnalezionych na terenie Australii. Od 1989 roku na rewersach kolejnych monet pojawiał się kangur, utożsamiany przez prawie każdego z Australią. Monety te określa się od tego czasu mianem Kangur, które współistnieje wraz z pierwotną nazwą Samorodek Złota. Zmiana sposobu przedstawiania tego słynnego australijskiego torbacza powoduje, że każdego roku emisja tej monety jest wyczekiwana i spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Wszystkie 4 monety są zamknięte w eleganckich kapsułach magnetycznych, w drewnianym pudełku kolekcjonerskim.