Zestaw historycznych monet obiegowych II Rzeczpospolitej

Srebrne monety odrodzonej Polski!

II Rzeczpospolita Zestaw historycznych monet obiegowych!

II Rzeczpospolita Zestaw historycznych monet obiegowych!

Ocena kolekcjonerów: 4.5

2
  • 10 historycznych monet obiegowych II RP
  • W tym 3 srebrne monety z wizrunkiem Polonii
  • Dodatkowo piękny banknot 100 złotych z lat 1932-1934
  • Tylko 250 zestawów w Skarbnicy Narodowej
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

Fascynujący okres polskiej numizmatyki
- tylko 250 zestawów monet dostępnych do nabycia!

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. 123 lata niewoli sprawiło jednak, że Republika Polska była państwem, gdzie obowiązywały trzy różne rozstawy szyn kolejowych, panowała dezintegracja gospodarcza i prawna, a żołnierze rekrutowali się z walczących kilka lat wcześniej ze sobą armii. Ponadto aż do 1922 roku trwała walka o granice z sąsiednimi państwami.

W tym czasie na terenach nowopowstałej II Rzeczpospolitej obowiązywały aż cztery waluty. Mieszkańcy dawnego zaboru pruskiego płacili marką niemiecką, w Galicji obowiązywała korona austriacka, a w dawnym Kraju Przywiślańskim – carski rubel. Z kolei na terenach okupowanych podczas I wojny światowej przez państwa centralne jedyną oficjalną walutą stała się marka polska.

Rozpoczął się trudny proces scalania ziem polskich z trzech zaborów. Młody kraj musiał zmierzyć się z trudnościami gospodarczymi oraz hiperinflacją. W 1924 roku premier Władysław Grabski przeprowadził słynną reformę walutową, która była remedium na szalejący kryzys w kraju.

Nową jednostką pieniążną został złoty, który zastąpił markę polską. Był wymieniany w stosunku 1 zł = 1,8 mln marek polskich.

Reforma Grabskiego była sukcesem młodego państwa. W przeciwieństwie do wielu innych krajów walczących wówczas z hiperinflacją, Polska nie skorzystała z tanich zachodnich kredytów. Pozostała niezależna.

W zestawie znajduje się aż 10 monet (w tym 3 srebrne) oraz banknot. Umieszczone są w ekskluzywnym folderze do ekspozycji zbioru

Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Metal:
srebro, brąz, mosiądz, nikiel
Jakość:
bardzo piękny
Waga:
1,5 g - 22 g
Średnica:
14,7 g - 34 g
Kraj emisji:
Rzeczpospolita Polska
Nominał:
1 grosz - 10 złotych
Rok emisji:
1923-1939
Limitacja zestawu:
250 egzemplarzy

Monety obiegowe II RP - od 1 grosza do 10 złotych

Złoty jako waluta odrodzonej Polski zadebiutował w 1924 r. Otwarta w tym samym roku Mennica Państwowa była początkowo w stanie wybić tylko monety o nominałach 2 i 5 groszy. Produkcję monet 1, 10, 20 i 50 groszy zlecono za granicą. Niklowa jednozłotówka pojawiła się w 1929 r. Dużą nowością było wprowadzenie w 1932 roku srebrnej monety o nominale 10 złotych. Na jej rewersie przedstawiono głowę kobiety (Polonii) w wianku z koniczyny, rozświetloną promieniami słonecznymi. Tym samym stemplem wybito również monety 2 i 5 złotych.

Awersy wszystkich prezentowanych numizmatów ukazują godło – Orła w koronie.

Najpiękniejszy banknot II RP - 100 złotych z dębem

Najładniejszym pieniądzem dwudziestolecia międzywojennego był banknot o nominale 100 złotych zaprojektowany przez Józefa Mehoffera. To wybitne dzieło sztuki było emitowane w 1932 oraz 1934 roku

Na rewersie Polskę symbolizują: brzeg morski, pagórki pokryte polami uprawnymi, zaś w centralnej części dąb jako atrybut długowieczności i trwałości. Po jego bokach znajdują się dwie postacie alegoryczne: bóg handlu Hermes i bogini bogactwa Fortuna. Na awersie ukazano portret bohatera narodowego, księcia Józefa Poniatowskiego. Znak wodny przedstawia królową Jadwigę.