Danuta Siedzikówna „Inka” upamiętniona w czystym srebrze

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Srebrny medal "Żołnierze Wyklęci. Danuta Siedzikówna"

Twoja ocena będzie pierwsza!

0
  • Czyste srebro próby 999/1000
  • Najwyższa jakość mennicza
  • Akcesoria gratis 
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Ograniczona dostępność
Cena: 299 zł

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca to święto żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli za Polskę niepodległą od ZSRR. Byli więzieni i mordowani w katowniach UB, grzebani w nieznanych miejscach.

Danuta Siedzikówna „Inka” upamiętniona na srebrnym medalu

Danuta Siedzikówna „Inka” to sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Aresztowana przez UB w lipcu 1946 r. Poddano ją brutalnemu przesłuchaniu, ale nikogo nie wydała. Mimo że była niepełnoletnia, po zaledwie jednym posiedzeniu sądu skazano ją na śmierć. Był to mord sądowy. Strażniczka więzienna, poruszona jej losem,
przekazała od niej gryps: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...”.

"Inka" zginęła od strzału w tył głowy, jej ciało pochowano w tajemnicy.  Według relacji obecnego przy egzekucji księdza Mariana Prusaka przed śmiercią krzyknęła: "Niech żyje Polska". Jej tragiczne losy sprawiły, że stała się symbolem żołnierzy wyklętych.

W 1991 r. Sąd Wojewódzki w Gdańsku uznał, iż działalność „Inki” i jej towarzyszy z 5. Brygady Wileńskiej AK zmierzała do odzyskania niepodległego bytu państwa polskiego.

Tragiczne losy „Inki” sprawiły, że stała się symbolem żołnierzy wyklętych. Jej szczątki odnaleziono w 2014 roku. Jej pogrzeb odbył się w sierpniu 2016 r., po 70 latach od śmierci.

Czyste srebro, najwyższa jakość

Medal "Żołnierze Wyklęci" to przywrócenie pamięci o tych, którzy pozostali niezłomni, do końca wierni złożonej przysiędze żołnierskiej. Medal upamiętniający „Inkę” został wybity w czystym srebrze, w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym.

Piękny projekt

Medal wybito na podstawie paskorzeźby wykonanje przez cenionego artystę Andrzeja Nowakowskiego. Matowe elementy pięknie kontrastują z połyskującym, lustrzanym tłem.

Awers: Popiersie Danuty Siedzikówny „Inki”; Na dole otoczona wieńcem Matka Boska Ostrobramska z ryngrafu 5. Brygady Wileńskiej (ryngraf - "znaczek" z takim wizerunkiem Matki Boskiej). Na tle lasu sylwetki żołnierzy i wilka. Wilk nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta:

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

Rewers: Orzeł Biały ze sztandaru międzywojennego pułku Wojska Polskiego, umieszczony na tle Krzyża Walecznych.

Akcesoria w prezencie 

Do medalu dołączony jest Certyfikat Autentyczności gwarantujący czystość kruszcu i najwyższą jakość menniczą; karta historyczna ze zdjęciem „Inki”; woreczek welurowy do przechowywania medalu. 

Gwarancje Skarbnicy Narodowej

Rezerwacja medalu „Żołnierze Wyklęci” nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jeżeli przesyłka nie spełni Pani oczekiwań, może ją Pani odesłać w ciągu 14 dni od daty otrzymania. Zapewnia to możliwość przekonania się o pięknie i wysokiej jakości srebrnego medalu.

Cena: 299 zł
Specyfikacja
Metal:
czyste srebro próby 999/1000
Jakość:
najwyższa mennicza - stempel
Waga:
26 g
Średnica:
40 mm
Kraj emisji:
Polska