Polska husaria była najpiękniejszą i najskuteczniejszą ciężką kawalerią w dziejach świata. Uzbrojeni w kopie „skrzydlaci jeźdźcy” to po dziś dzień największa duma polskiego oręża. Przynależność do elitarnej chorągwi husarskiej była największym zaszczytem. Dość powiedzieć, że żołnierze ci sami finansowali swoje uzbrojenie oraz spektakularne zdobienia.

Husaria to niepodważalny symbol minionej epoki i wielkości RzeczpospolitejNa przełomie XVI i XVII wieku husaria nie miała sobie równych w Europie i odnosiła najwspanialsze zwycięstwa (m.in. Kircholm 1605 r., Kłuszyn 1610 r., Wiedeń 1683 r.). Służyła polskim władcom aż do XVIII wieku. Nie przegrała żadnej bitwy przez 125 lat!

Awers monety przedstawia herb emitenta - Niuenominał oraz rok emisji. 

Projekt rewersu monety charakteryzuje się dbałością o wierne odtworzenie szczegółów.

Przedstawiono na nim dynamiczny wizerunek husarza na koniu. Jeździec uzbrojony jest w kopię z proporcem, koncerz (długi miecz) i  szablę. Osłania go kirys (zbroja na piersi), karwasz (chroniący przedramię) i szyszak na głowie. Na plecach znajdują się przepiękne zdobienia - powiewająca skóra zwierzęca oraz legendarne skrzydła husarskie, siejące postrach wśród nieprzyjaciół.

Całości dopełnia napis otokowy: "Polish hussar" (pl. polski husarz). 

Emisja znajduje się w aksamitnym woreczku, w kapsule ochronnej. Towarzyszy jej Certyfikat Autentyczności, potwierdzający specyfikację.

Tak, zamawiam monetę wybitą w 10 g czystego srebra "Polski husarz" wraz z Certyfikatem Autentyczności w cenie jedynie 249 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
srebro 999/1000
Masa:
10 g
Średnica:
30 mm
Limitacja:
2023 egz. na świecie