Drachma to podstawowa jednostka monetarna starożytnej Grecji, gdzie początki działalności menniczej sięgają VII w. p.n.e.

Starożytna Iliria - kraina nad Adriatykiem - stanowiła od VII w. p.n.e. obszar silnej kolonizacji greckiej. Hellenowie przenieśli na ziemię Ilirów osiągnięcia swej cywilizacji, w tym sztukę wybijania monet. Menniczą pamiątką tamtych czasów jest srebrna moneta z wyjątkowym przedstawieniem krowy z cielakiem ssącym mleko matki.

Awers monety przedstawia krowę zwróconą w prawo z młodym. Powyżej znajduje się imię zarządzającego urzędnika oraz orzeł na berle. Symbolika awersu oznacza bogactwo regionu (stada bydła, które były miarą bogactwa) oraz też opiekę miasta nad mieszkańcami.

Na rewersie znajduje się podwójny wzór kwiatowy (lub gwiazdozbiór). Bywa utożsamiany z konstelacją bliźniąt (Kastorem i Polluksem) lub ogrodami Alkinoosa, wnuka Posejdona, syna Fajaksa i króla Feaków. Lud ten zamieszkiwał mityczną wyspę Scherię, żył w odosobnieniu od reszty świata, w pokoju i dobrobycie.

Moneta została umieszczona w eleganckiej drewnianej szkatule. Dołączono do niej Certyfikat Autentyczności Skarbnicy Narodowej.

W obecnej ofercie Skarbnicy Narodowej znajduje się tylko 80 egzemplarzy tej cennej srebrny drachmy – zamów już dziś!

Tak, zamawiam srebrną drachmę grecką wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie jedynie 990 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w bardzo pięknym stanie zachowania. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Grecja (Iliria)
Nominał:
drachma
Rok emisji:
229-100 p.n.e.
Stan zachowania:
bardzo piękny
Metal:
srebro
Masa:
ok. 3,1 g
Średnica:
ok. 16 mm