Historia powstania denaru Warneńczyka
Jagiellonowie, wywodzący się od Władysława Jagiełły, wnuka wielkiego księcia litewskiego Giedymina, przez dwa stulecia władali w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Najdłużej panowali na Litwie i w Polsce (w latach 1386-1572). Dodatkowo zasiadali na tronach czeskim i węgierskim. W 1434 r. władzę w Polsce objął Władysław, zwany później Warneńczykiem. Władysław III był najstarszym synem leciwego – bo ponad 70-letniego – Jagiełły. Urodził się 31 października 1424 r. i po śmierci ojca jako 10-latek objął jego tron.
Władysław Warneńczyk królem
W 1440 r. Władysław został również wybrany królem przez sejm węgierski. Węgrzy liczyli na pomoc Polski przy odparciu ataku Turcji na swoje ziemie. Pierwsze starcie zakończyło się korzystnym dla Władysława wynikiem i zawarciem 12 czerwca 1444 roku dziesięcioletniego rozejmu w Segedynie. Niestety, w sprawę wmieszał się legat papieski Julian Cesarini. Obiecywał on węgierskiemu władcy pomoc floty burgundzkiej i weneckiej, co oczywiście nie miało żadnego pokrycia w rzeczywistości. Władysław Warneńczyk zerwał rozejm, co ostatecznie zakończyło się bitwą pod Warną nad Morzem Czarnym i śmiercią Władysława III 10 listopada 1444 roku.
Co przedstawia denar Warneńczyka?
„Ostatni krzyżowiec Europy”, jak nazywano Warneńczyka, miał zginąć podczas szarży na ufortyfikowane ugrupowanie janczarów osłaniających sułtana. Ciała króla nie odnaleziono. Brak namacalnych dowodów śmierci króla przyczynił się do powstania wielu legend na temat dalszych jego losów (np. takiej, że uciekł na Zachód, a Krzysztof Kolumb był jego synem).
Na awersie oferowanego autentycznego denara przedstawiono Orła polskiego (jagiellońskiego). Rewers ukazuje z kolei koronę (zamkniętą).
Monetę o średnicy ok. 11 mm wybito w srebrze w Polsce w Krakowie w latach 1434-1444.
Denary Władysława Warneńczyka z naszej oferty posiadają bardzo piękny stan zachowania. Oznacza to, że noszą ślady zużycia, na które składają się: wytarcia detali, zarysowania oraz drobne defekty mechaniczne. Na wszystkich monetach może pojawić się naturalna patyna lub zabrudzenia niezależnie od stopu metalu, z którego zostały wybite, rocznika czy sposobu przechowywania. Zjawiska te są jak najbardziej naturalne i nie wpływają na stan zachowania oraz wartość kolekcjonerską monet.
Tak, zamawiam oryginalnego srebrnego denara Władysława III Warneńczyka wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie jedynie 990 zł (koszt pakowania i przesyłki - GRATIS). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w bardzo pięknym stanie zachowania.
Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.
Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.
Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.
Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.
Specyfikacja
- Emitent:
- Królestwo Polski
- Władca:
- Władysław Warneńczyk
- Nominał:
- denar
- Rok emisji:
- 1434-1444
- Stan zachowania:
- bardzo piękny
- Metal:
- srebro
- Masa:
- ok. 0,3 g
- Średnica:
- ok. 11 mm