25 lat Polski w NATO

W tym roku przypada 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego; ang.: North Atlantic Treaty Organisation). Dokładnie w dniu 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri (USA) minister spraw zagranicznych RP, prof. Bronisław Geremek, w obecności amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright, podpisał akt przystąpienia Polski do sojuszu.

Akcesja Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego była efektem wieloletnich starań dyplomatycznych wszystkich rządów III Rzeczypospolitej. Dołączenie do NATO miało przełomowe znaczenie i należy do najbardziej doniosłych osiągnięć w naszej najnowszej historii. Historii, której byliśmy świadkami. Nawet jeśli wtedy nie zdawaliśmy sobie w pełni sprawy z jej znaczenia, dobitnie uświadomiła je nam wojna za naszą wschodnią granicą. Członkostwo w NATO stanowi podstawę polskiej strategii bezpieczeństwa.

Pamiątkowa emisja w czystym srebrze

Z okazji 25. rocznicy wejścia Polski do NATO Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkową monetę okolicznościową wybitą z 1 uncji (31,1 g) czystego srebra próby 999/1000 i średnicy 38,61 mm.

Akcesoria

Na rewersie monety przedstawiony został amerykański myśliwiec wielozadaniowy F16 (General Dynamics F-16 Fighting Falcon), będący także na wyposażeniu polskich sił powietrznych oraz wizerunek pilota w kabinie samolotu. Dodatkowo widnieje na nim mapa konturowa Polski z oznaczeniem jej południka i równoleżnika, rok przystąpienia do NATO: 1999 oraz napis: THE 25th ANNIVERSARY OF POLAND’S ACCESSION TO NATO. Autorem projektu rewersu jest Robert Kotowicz. Co istotne, przed emisją projekt został zaakceptowany przez NATO.

Awers monety ukazuje godło emitenta: Niue – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, położone na Oceanie Spokojnym. Motyw główny stanowi oficjalna pieczęć Niue. Pośrodku stylizowane drzewa symbolizujące przyrodę i mieszkańców Niue, dokoła okrąg z motywami dekoracyjnymi zaczerpniętymi z tapy – polinezyjskiego materiału zrobionego z kory drzew, wykorzystywanego do malowania, pisania i produkcji odzieży. Powyżej znajduje się inskrypcja: PUBLIC SEAL OF NIUE (oficjalna pieczęć Niue). Całość obwiedziona girlandą z 14 muszli, symbolizujących czternaście wiosek Niue. Poniżej, na zwoju napis: ATUA NIUE TUKULAGI (Bóg, Niue na zawsze) i dwie skrzyżowane maczugi oznaczające obronę i bezpieczeństwo. Całość zwieńczona brytyjską koroną św. Edwarda, symbolizującą głowę państwa. W legendzie otokowej monety nominał oraz data emisji.

Autentyczność monety potwierdza dołączony Certyfikat umieszczony wraz z monetą w pudełku kolekcjonerskim. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej monety w Polsce.

Tak, zamawiam srebrną monetę o masie 31,1 g „25. rocznica wstąpienia Polski do NATO” wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 790 zł (+12,95 zł  koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2024
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
srebro 999/1000
Masa:
31,1 g
Średnica:
38,61 mm
Limitacja:
1999 egzemplarzy