20 lat Polski w Unii Europejskiej

W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 roku, na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego w Atenach 16 kwietnia 2003 roku, Polska została członkiem europejskiej wspólnoty.  

Akcesja Polski do Unii Europejskiej była efektem wieloletnich starań dyplomatycznych wszystkich rządów III Rzeczypospolitej. Dołączenie do Unii, obok wstąpienia do NATO, miało przełomowe znaczenie i należy do najbardziej doniosłych osiągnięć w naszej najnowszej historii. Historii, której byliśmy świadkami. Tym samym zrealizowane zostały dwa główne cele polskiej polityki zagranicznej po upadku komunizmu. 

Pamiątkowa emisja w czystym srebrze

Z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkową monetę okolicznościową wybitą z 1 uncji (31,1 g) czystego srebra próby 999/1000 i średnicy 38,61 mm.

Na rewersie monety przedstawiony został budynek Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i dwanaście gwiazd nawiązujących do flagi Unii Europejskiej. Dodatkowo widnieje na nim mapa konturowa Polski z oznaczeniem jej południka i równoleżnika oraz napis: THE 20 YEARS OF POLAND IN THE EUROPEAN UNION. Autorem projektu rewersu jest Robert Kotowicz

Awers monety ukazuje godło emitenta: Niue – terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii, położone na Oceanie Spokojnym. Motyw główny stanowi oficjalna pieczęć Niue. Pośrodku stylizowane drzewa symbolizujące przyrodę i mieszkańców Niue, dokoła okrąg z motywami dekoracyjnymi zaczerpniętymi z tapy – polinezyjskiego materiału zrobionego z kory drzew, wykorzystywanego do malowania, pisania i produkcji odzieży. Powyżej znajduje się inskrypcja: PUBLIC SEAL OF NIUE (oficjalna pieczęć Niue). Całość obwiedziona girlandą z 14 muszli, symbolizujących czternaście wiosek Niue. Poniżej, na zwoju napis: ATUA NIUE TUKULAGI (Bóg, Niue na zawsze) i dwie skrzyżowane maczugi oznaczające obronę i bezpieczeństwo. Całość zwieńczona brytyjską koroną św. Edwarda, symbolizującą głowę państwa. W legendzie otokowej monety nominał oraz data emisji.

Autentyczność monety potwierdza dołączony Certyfikat umieszczony w pudełku kolekcjonerskim. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej emisji w Polsce.

Tak, zamawiam srebrną monetę o masie 31,1 g „20 lat Polski w Unii Europejskiej” wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 790 zł (+12,95 zł  koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2024
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
srebro 999/1000
Masa:
31,1 g
Średnica:
38,61 mm
Limitacja:
2004 egzemplarze