100 dukatów Zygmunta III Wazy
- najdroższa polska moneta w historii!

100 duktów Zygmunta III Wazy z 1621 r. jest najcenniejszą polską monetą. W styczniu 2018 r. na aukcji w USA anonimowy kolekcjoner kupił numizmat za astronomiczną kwotę 2,16 mln dolarów.

100 dukatów Zygmunta III Wazy to prawdziwy biały kruk wśród numizmatów. Moneta ta jest uważana za jedną z najlepszych pod względem artystycznym i najbardziej wartościowych na świecie. Należy do największych rarytasów numizmatycznych świata - to obecnie najdroższa moneta Europy kontynentalnej i top 10 najdroższych monet świata.

Jest niezwykle rzadka, bo służyła głównie jako podarunek króla dla ważnych osób. Wybito jej zaledwie kilka sztuk. Jej projektantem był jeden z najwybitniejszych europejskich medalierów, Szwajcar Samuel Ammon.

Prawdopodobną okazją do emisji 100 duktów Zygmunta III Wazy było uczczenie polskiego zwycięstwa pod Chocimiem nad Turkami (1621 r.), ukazanie potęgi Rzeczpospolitej i majestatu polskiego króla, jako obrońcy chrześcijaństwa.

Opis awersu i rewersu studukatówki z 1621 r.

Awers: Popiersie Zygmunta III Wazy. Dokoła napis: SIGISMVNDVS III D G POLONIAE ET SVECIAE REX – Zygmunt III z Bożej łaski król Polski i Szwecji

Rewers: Ukoronowana, dziewięciopolowa tarcza herbowa oraz dokończenie napisu: MAGNVS DVX LIT VAN RUSS MAS SAM LIVON ZC - wielki książę litewski, ruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki


Replika „100 dukatów Zygmunta III Wazy” rozpoczyna prestiżową serię sześciu replik z kolekcji Epoka Wazów. Fascynujące mennictwo I RP”. Emisje te, uszlachetnione czystym złotem lub czystym srebrem, przywołują wspaniałe świadectwo polskiego renesansu i baroku.

Specyfikacja
Jakość:
najwyższa mennicza - stempel lustrzany
Waga:
26 g
Średnica:
40 mm
Uszlachetnienie:
czyste złoto 999/1000

Epoka Wazów
- fascynujący okres bogatego mennictwa Polski królewskiej!

Replika „100 dukatów Zygmunta III Wazy” rozpoczyna prestiżową serię sześciu replik z kolekcji Epoka Wazów. Fascynujące mennictwo I RP”. Emisje te, uszlachetnione czystym złotem lub czystym srebrem, przywołują wspaniałe świadectwo polskiego renesansu i baroku.

Są one starannie dobranym przekrojem przez niezwykle bogaty okres rozwoju polskiego pieniądza, sztuki menniczej, gdy celem mincerzy i wybitnych artystów-medalierów było olśnienie widza bogactwem szczegółów uwiecznionym na unikalnych emisjach dynastii Wazów.

Odwzorowując oryginały, każda z emisji została uszlachetniona drogocennym kruszcem – czystym złotem lub czystym srebrem (kruszec taki, w jakim była wybita oryginalna moneta). Idealny połysk numizmatów uzyskano dzięki zastosowaniu specjalnie wypolerowanych narzędzi – stempli lustrzanych.

Lista replik z unikalnej kolekcji
"Epoka Wazów. Fascynujące mennictwo I RP"

Poniżej znajduje się lista wszystkich sześciu replik wybranych najciekawszych monet okresu Wazów. Wśród nich znajdują się dwie repliki monet Zygmunta III Wazy oraz po dwie repliki monet jego synów: Władysława IV Wazy i Jana Kazimierza Wazy. Wszystkie przywołują wspomnienie polskiego renesansu oraz baroku, a także wielkich zwycięstw skrzydlatej husarii.

100 dukatów, Zygmunt III Waza, mennica bydgoska, 1621 r. 

W dziejach mennictwa polskiego wyjątkowo zapisał się rok 1621. Wtedy to w Bydgoszczy wybito monetę o nominale 100 dukatów, największą jaką kiedykolwiek wyemitowano na ziemiach polskich. Stanowiła rodzaj prezentu. Wyjątkowa elegancja studukatówki to efekt pracy jednego z najwybitniejszych medalierów epoki, Samuela Ammona. Jeden z sześciu istniejących egzemplarzy sprzedano na aukcji w 2018 r. za rekordowe 2,16 mln dolarów.

Brandtalar, Zygmunt III Waza, mennica toruńska, 1630 r.

W 1629 r. wojska szwedzkie wycofały się spod Torunia. Mieszczanie postanowili uczcić ten sukces zlecając Henrykowi Hemowi wykonanie stempli do tzw. brandtalarów. Ta pamiątkowa srebrna moneta przedstawia oblężone płonące miasto w promieniach słońca, na pierwszym planie zaś widoczna jest Wisła, most i pływające statki. Jest to pierwsza znana panorama Torunia oraz najpiękniejsza panorama miejska zaprezentowana na polskiej monecie. 

Dwudukat, Władysław IV Waza, mennica gdańska, 1642 r.

Za panowania Władysława IV wybijano jedne z najładniejszych monet w historii polskiej numizmatyki. Wynikało to z faktu, że ordynacja mennicza z 1627 r. zakazywała emisji drobnej monety. Stąd też grube monety, jak talary lub dukaty, urzekają swym pięknem i starannością wykonania. W 1642 r. Gdańszczanie wybili m.in. obiegowe dwudukaty z panoramą miasta. Król przedstawiony jest na nich w koronie i zbroi z koronkowym kołnierzem oraz Orderem Złotego Runa na piersi.

Talar, Władysław IV Waza, mennica elbląska, 1636 r.

Na szczególną uwagę zasługuje ukazanie postaci króla, tzw. en trois quarts (z fr. w trzech czwartych). Monarchę wyjątkowo przedstawiono na portrecie skosem do patrzącego, w niepełnym profilu, trzyćwierciowo. Wykonanie stempla, na którym widnieje postać trzy czwarte, wymagało bardzo dużych umiejętności rytownika stempla. Na monecie król nie ma korony na głowie, co również jest bardzo rzadko spotykane.

Donatywa, Jan Kazimierz Waza, mennica gdańska, 1650 r.

W czasach Wazów upowszechniło się wybijanie donatyw (z łac. donum – dar). Była to specjalna kategoria numizmatów o cechach zarówno monet (wielokrotność dukata), jak i medali (wysoki poziom artystyczny). Miały charakter upominku wręczanego monarchom w celu uzyskania ich przychylności. W Rzeczpospolitej były wybijane na zlecenie bogatych miast. W 1650 r. mennica w Gdańsku wybiła w prezencie dla króla donatywę trzydukatową autorstwa Jana Höhna starszego.

Talar koronny, Jan Kazimierz Waza, mennica lwowska, 1661 r.

Z 1661 r. pochodzi bezcenny i nieosiągalny talar wybity we Lwowie. Jego jedyny znany egzemplarz znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Sposób przedstawienia popiersia władcy wyraźnie wskazuje na wpływy dojrzałego baroku, którego celem było olśnienie widza bogactwem szczegółów, zdobieniami i przepychem. Zadziwia również znajdujący się na rewersie przepiękny barokowy ukoronowany herb Rzeczpospolitej ze Snopkiem Wazów na tarczy sercowej.

Tak, chcę rozpocząć zbieranie kolekcji replik „Epoka Wazów. Fascynujące mennictwo I RP”. W celu zapoznania się przez 14 dni z pierwszym numizmatem „100 dukatów Zygmunta III Wazy", uszlachetnionym czystym zlotem, zamawiam go w preferencyjnej cenie 64,50 zł bez dodatkowych opłat za pakowanie i przesyłkę. Nie muszę wpłacać teraz pieniędzy, przesyłka będzie płatna za pobraniem u doręczyciela lub mogę też wybrać szybką płatność elektroniczną.

Jeżeli zatrzymam tę uszlachetnioną czystym złotem replikę monety „100 dukatów Zygmunta III Wazy”, otrzymam pozostałe 5 uszlachetnionych czystym złotem lub czystym srebrem replik monet z okresu panowania dynastii Wazów w ok. miesięcznych odstępach, każda w cenie regularnej 129 zł (łączna cena tych 5 numizmatów to 645 zł). Do każdej przesyłki zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki - 11,95 zł.

Kolejne numizmaty z replikami monet są płatne w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury. Faktura jest dołączona do każdej przesyłki z numizmatem z kolekcji „Epoka Wazów. Fascynujące mennictwo I RP". Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie – wystarczy, że poinformuję o tym Skarbnicę Narodową. Mam 14 dni na zapoznanie się z każdym numizmatem. Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu numizmatu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu numizmatu. W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Numizmat zostanie wysłany w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką, wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.