Wystawa składa się aż ze 190 prac 48 artystów należących do Stowarzyszenia Polskiej Sztuki Medalierskiej. Są to twórcy reprezentujący różne pokolenia, ośrodki artystyczne i akademickie, a także różnorodne specjalizacje. Wśród nich są twórcy współpracujący ze Skarbnicą Narodową – Robert Kotowicz, Monika Molenda, Ewa Olszewska-Borys, Anna Wątróbska i Dobrochna Surajewska.
Zobaczymy prace wykonane z metalu w tradycyjnych technikach odlewniczych, medale i monety, a także prace z drewna, kamienia, żywicy i szkła. Wśród nich znajdziemy prace powstałe na zamówienie różnych instytucji - formy upamiętnienia wydarzenia lub osoby, nagrody oraz odznaczenie. Znaczną część dzieł stanowią realizacje autorskie, poruszające tematy osobiste, społeczne i kulturowe.
Idea ogólnopolskiej wystawy przeglądowej zrodziła się z potrzeby prezentacji aktualnych dokonań, ewolucji i przemian, jakie w ostatnich latach zachodzą w sztuce medalierskiej.
Ekspozycja w gmachu wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych jest pierwszą odsłoną wystawy. Kolejne są zaplanowane w Muzeum Narodowym w Krakowie (02.2025) oraz w Muzeum Powiatowym w Nysie (04.2025).
Kuratorem wystawy jest dr Stanisław Kośmiński, Prezes PSSM. Koordynatorem wystawy we Wrocławiu jest dr hab. Mateusz Dworski (członek PSSM) kierujący Pracownią Medalierstwa i Małej Formy na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki Wrocławskiej Akademii.
Przygotowywany jest katalog wystawy, którego mecenasem jest Skarbnica Narodowa, będąca członkiem wspierającym Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.
Zobacz medale pamiątkowe w ofercie Skarbnicy Narodowej