Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Norweski Komitet Noblowski ogłosił decyzję, że Pokojowa Nagroda Nobla 2021 trafi do dziennikarzy. Laureatami zostali Maria Ressa i Dmitry Muratow - "dziennikarze zabiegający o wolność słowa - podstawy demokracji i trwałego pokoju". Warto podkreślić, że medal, który otrzymają dodatkowo promuje wartościową inicjatywę.

Fairmined - na pomoc ludziom i przyrodzie

Dziś około 20 milionów ludzi w Ameryce Południowej, Azji i Afryce wydobywa złoto w sposób zagrażający ich życiu i środowisku. W takich kopalniach często wykorzystywana jest praca dzieci, przy oczyszczaniu złota stosuje się śmiertelnie niebezpieczną rtęć, a kruszec trafia w ręce grup przestępczych. Sposób na włączenie kopalni z najbiedniejszych regionów świata w obieg uczciwego handlu znalazła organizacja non profit - Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, przyznająca certyfikat Fairmined Gold. Celem inicjatywy jest znaczna poprawa warunków pracy górników, wsparcie lokalnych społeczności wokół kopalni i ochrona środowiska. 

Jak to działa?

Uzyskanie certyfikatu jest poprzedzone okresem przygotowań i wsparciem ze strony Aliansu na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, który zapewnia dodatkowe środki konieczne do wprowadzenia zmian. Kopalnie otrzymują również za swoją pracę znacznie większe pieniądze, ale są zobowiązane do inwestowania ich w poprawę warunków pracy i rozwój społeczny.Te kopalnie są na ogół największymi pracodawcami w regionie, ich rolą jest również pomoc lokalnym społecznościom.

Na przykład peruwiańska kopalnia Macdesa wspierała całe miejscowości dotknięte pożarem, inna peruwiańska organizacja górnicza San Luis SA wypłaca wynagrodzenia dla okolicznych nauczycieli i pracowników służby zdrowia. Mongolska kopalnia Shijir Khishig wspiera równouprawnienie kobiet, buduje domy dla bezdomnych rodzin i tworzy ogrodzenia chroniące przed lawinami.

Złoto, które ratuje życie

Od 1901 roku medal Pokojowej Nagrody Nobla nieprzerwanie powstaje w Mennicy Norweskiej, należącej do Samlerhuset Group. Natomiast od 2015 jest wybijany wyłącznie ze złota posiadającego certyfikat Fairmined Gold.

„Pokojowa Nagroda Nobla nadaje rozgłos idei Fairmined i pomaga zwrócić uwagę świata na warunki pracy w kopalniach złota. Pokazuje również firmom z branży jubilerskiej i numizmatycznej oraz ich klientom, że warto zapłacić więcej za złoto, które ratuje życie całych społeczności”– mówi Szymon Majewski ze Skarbnicy Narodowej, która w ramach Samlerhuset Group wspiera inicjatywę Fairmined. 

Więcej informacji na stronie: http://www.fairmined.org/