Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Ponad 20 milionów ludzi na świecie wydobywa złoto w sposób niszczący ich zdrowie, zagrażający życiu i dewastujący środowisko. W kopalniach w biednych regionach świata często jest wykorzystywana praca dzieci, a górnicy pracują bez żadnych zabezpieczeń. Sposób na poprawę funkcjonowania tych kopalni i włączenie ich w obieg uczciwego handlu ma Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia, który przyznaje certyfikat Fairmined Gold. Skarbnica Narodowa w ramach Samlerhuset Group również wspiera tę inicjatywę. Co więcej, Mennica Norweska z tego złota wybija medal Pokojowej Nagrody Nobla.

„W wielu regionach Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Afryki kopalnie złota to często jedynie źródło utrzymania. Praca tam jest na ogół wykonywana ręcznie, a w procesie oczyszczania złota stosuje się śmiertelnie niebezpieczną rtęć. Co gorsza, te kopalnie funkcjonują poza oficjalnym rynkiem dystrybucji i często sprzedają kruszec za pośrednictwem grup przestępczych. Dziś 85-90 procent złota pochodzi z kopalni stosujących międzynarodowe standardy, ale pozostała 10-15 procent wydobywa się w mniejszych kopalniach, które w sumie zatrudniają około 10 milionów ludzi. Poprawa warunków ich pracy to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przez branżą wydobywczą i jubilerską” – mówi Adam Zieliński, Prezes Zarządu Skarbnicy Narodowej, która w ramach grupy Samlerhuset wspiera Alians na rzecz Odpowiedzialnego Wydobycia.

Sprawiedliwa cena i premia na innowacje

Certyfikat jest przyznawany małym, rzemieślniczym organizacjom górniczym, które dostosowały swoje działania do międzynarodowych norm i wydobywają kruszec w sposób odpowiedzialny, bezpieczny dla ludzi i środowiska. System ten zapewnia wydobywcom sprawiedliwą cenę za ich pracę. Zachęca również do inwestowania w rozwój społeczny dzięki dodatkowej premii za działanie w ramach standardu Fairmined. Uzyskanie certyfikatu przez kopalnię jest poprzedzone półtorarocznym lub dwuletnim okresem przygotowań i wsparciem ze strony Aliansu, który zapewnia pieniądze konieczne do wprowadzenia zmian.

Cały artykuł jest dostępny na stronie Gazety Prawnej

Zdjęcia opublikowane dzięki uprzejmości Alliance for Responsible Mining