Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

Muzeum Warszawy jest główną miejską instytucją kultury, która dba o pamięć stołecznego miasta. Znaczna część zbiorów to dary, osobiste przedmioty przekazane po wojnie przez mieszkańców stolicy. Dziś Muzeum to 11 różnych lokalizacji i 21 gabinetów. Skarbnica Narodowa jest Partnerem jednego z nich - niezwykłego Gabinetu Medali. 


Blisko mieszkańców

Muzeum zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie, które opowiadają o wydarzeniach i ludziach decydujących o kształcie i charakterze miasta.

Muzeum Warszawy to nie tylko siedziba główna na Rynku Starego Miasta, ale także 9 oddziałów o różnorodnym profilu, które angażują do działania lokalne społeczności: Muzeum Woli, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Farmacji im. mgr farm. Antoniny Leśniewskiej, Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry, Korczakianum, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Ordynariatu Polowego i Barbakan.

W Muzeum są realizowane programy edukacyjne i warsztaty, instytucja jest również wydawcą książek o tematyce warszawskiej (od opracowań historycznych po literaturę piękną).


Gabinet Medali

Gabinet tworzy nową wystawę główną Muzeum Warszawy. Udostępniony publiczności dopiero w maju 2018 roku prezentuje około 500 najlepszych obiektów medalierskich z liczącej ponad 1400 medali, medalionów i plakiet muzealnej kolekcji.



Tworzona od lat. 70. XX wieku poprzez zakupy od osób prywatnych, w antykwariatach i domach aukcyjnych, swój kształt i liczebność zawdzięcza także darom od osób prywatnych. Do najważniejszych należą m.in. medale, medaliony i monety z okresu powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji z kolekcji dr Ludwika Gocla (1964), ordery, odznaczenia i medale po zasłużonej dla Warszawy rodzinie Kronenbergów (1973), kolekcja Krzysztofa Klingera obejmująca medale plakietki, odznaki, znaczki z okresu I wojny światowej, czy wyroby medalierskie pracowni brązowniczo-grawerskiej Mieczników (2010).

Muzealna kolekcja ilustruje ponad 400-letnią historię warszawskiego medalierstwa, którego początki sięgają panowania dynastii Wazów, przez wiek XVIII, kiedy dzięki założonej przez króla Stanisława Augusta w 1766 roku Mennicy Warszawskiej medalierstwo przeżywało swój rozkwit, po czasy współczesne.


Kolekcja medalierska jest stale powiększana i rozbudowywana. Szczególni cenne są nabytki kupione od współczesnych medalierów - realizacje powstałe m.in. na konkursy, krajowe i zagraniczne wystawy.

Zwiedzanie wirtualne

Mimo ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, Muzeum nie przestaje działać. Na swojej stronie internetowej proponuje zadania edukacyjne dla dzieci, prezentację online eksponatów i wirtualną Ścieżkę Odbudowy Warszawy.

#Zostańwdomu i odwiedź Muzeum online https://muzeumwarszawy.pl/