Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

15 stycznia b.r. w Stanach Zjednoczonych odbyła się licytacja fragmentu kolekcji rzadkich polskich monet historycznych, którą stworzył kolekcjoner Antoni Taraszka. 30 monet sprzedano za równowartość ponad 15 mln zł.

Wysoki popyt na polskie monety historyczne

W styczniu Nowym Jorku najdrożej sprzedano 10 dukatów Zygmunta III Wazy z 1593 r. Moneta pochodząca z pruskiej mennicy w Malborku (na świecie znane są tylko dwa egzemplarze) osiągnęła cenę ponad 1,5 mln zł.

Moneta sprzedana na aukcji w Nowym Jorku

Dukat malborski Zygmunta III Wazy z 1593 r.

(źródło: Stack’s Bowers Numismatics)

Wśród monet, które osiągnęły najwyższe ceny, są również dukaty Zygmunta Starego z Krakowa oraz Gdańska. Znacznie przebiły oczekiwany poziom. Są to jedne z najstarszych polskich złotych monet w historii.

Moneta sprzedana na aukcji w Nowym Jorku

Dukat krakowski Zygmunta I Starego z 1529 r.

(źródło: Stack’s Bowers Numismatics)

Do rekordowych notowań dołączyły również:

  • donatywa gdańska Zygmunta III Wazy z 1613/1614 roku,
  • dukat Stefana Batorego z Malborka (1585 r.),
  • niespotykany dukat z gwiazdą Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1766 r., jedna z najcenniejszych polskich monet XVIII wieku,
  • talar wileński Stefana Batorego (1585 r.),
  • talar Jana III Sobieskiego (1584 r.) z mennicy koronnej w Bydgoszczy.

Na aukcji Stack's Bowers dostępne były również dwie monety wybite w Mennicy Państwowej w okresie szalejącej hiperinflacji. Za 120 tys. dolarów sprzedano złotą odbitkę monety próbnej o nominale 100 marek z 1922 r. (katalogi odnotowują trzy wybite egzemplarze), z kolei 90 tys. zapłacił szczęśliwy właściciel wybitej w złocie monety próbnej o nominale 50 marek z 1923 r. (katalogi odnotowują jeden istniejący egzemplarz). Bez wątpienia są to jedne z ostatnich marek polskich wybitych tuż przez wprowadzeniem w 1924 r. złotego na skutek reformy walutowej Władysława Grabskiego.

Moneta sprzedana na aukcji w Nowym Jorku

Złota moneta próbna 50 marek polskich z 1923 r.

(źródło: Stack’s Bowers Numismatics)

Antoni Taraszka

Niewiele wiadomo o tym kolekcjonerze, oprócz tego, że nie mieszkał w Polsce. Starał się chronić swoją prywatność. Natomiast słynne są zgromadzone przez niego kolekcje m.in. zbiór wczesnych amerykańskich złotych monet dziesięciodolarowych tzw. Gold Eagles, które dodatkowo opisał w jedynym tego typu katalogu wydanym w 1999 r. Z kolei jego kolekcja polskich monet wystawiona na aukcji w Stack’s Bowers styczniu pozostawała nieznana przez wiele lat!

Dom aukcyjny Stack’s Bowers

Stack’s Bowers to renomowana amerykańska firma aukcyjna specjalizująca się w sprzedaży monet, banknotów, znaczków i innych cennych przedmiotów związanych z filatelistyką i numizmatyką. Dzięki aukcjom niezwykłych okazów organizowanym w ciągu roku przyciąga zamożnych kolekcjonerów z całego świata.

Na aukcjach Stack’s Bowers można znaleźć monety unikatowe, które osiągają rekordowe cenny. Wystarczy wspomnieć o monecie Zygmunta III Wazy o nominale 80 dukatów z 1621 r., która w ubiegłym roku została tam sprzedana za blisko milion dolarów. Wcześniej zapłacono tam również 10 mln dolarów za srebrną jednodolarówkę „Flowing Hair” z 1794 r.