Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W tym roku mija 75 lat od wytłoczenia pierwszej płyty winylowej long play. W ofercie Skarbnicy Narodowej jest upamiętniająca to wydarzenie trzyuncjowa moneta z wizerunkiem gramofonu i ruchomym elementem imitującym płytę.

plyta-winylowa-2

Historia winylu

75 lat temu amerykańska wytwórnia RCA Victor Records wprowadziła 7-calowy singiel. Miał on prędkość 45 obrotów na minutę, na którym mieściło się od 9 do 12 minut nagrania na każdej stronie płyty. Lekkość i niewielki koszt produkcji singla sprawiły, że wkrótce stał się złotym standardem branży muzycznej.

Początkowo płyty winylowe nie były czarne, ale kolorowe, a każdy gatunek muzyczny miał przypisaną barwę. Muzyka country – kolor zielony, czerwony oznaczał muzykę klasyczną, a żółty muzykę dla dzieci.

Złotym okresem w historii winyli były lata 50. i 60. XX w. wraz z pojawieniem się rock & rolla. Firmy fonograficzne zaczęły masowo produkować płyty, czyniąc je bardziej dostępnymi i przystępnymi cenowo. W latach 80. i 90. popularność płyt winylowych zaczęła spadać wraz z pojawieniem się kaset magnetofonowych, a następnie płyt CD. Dziś w muzyce dominują serwisy streamingowe, ale winyl odzyskuje swoją popularność ze względu na unikatowy dźwięk i walory kolekcjonerskie.

Srebrna moneta

Srebrna moneta jest platerowana 24-karatowym złotem. Rewers przedstawia gramofon. Na jego talerzu jest umieszczony ruchomy, pozłacany 24-karatowym złotem element w kształcie płyty winylowej. W centralnym miejscu płyty widnieje napis „75th ANNIVERSARY OF VINYL LONG PLAYING RECORD” (czyli 75. rocznica wydania płyty winylowej „Long Play”).

plyta-winylowa

Na awersie widzimy herb emitenta – Barbadosu, nominał – 5 dolarów, kruszec – srebro próby 999/1000, rok emisji – 2023 oraz masa. Powierzchnię wokół herbu ozdobiono pięciolinią, nutami i pauzami (notacjami muzycznymi). Swój ciemniejszy odcień numizmat zawdzięcza antycznemu wykończeniu (ang. antique finish).

Autentyczność numizmatu gwarantuje dołączony do przesyłki Certyfikat podpisany przez prezydenta World Coin Association Johanna Heerena. Limitacja monety to 999 egzemplarzy na całym świecie.

Osoby zainteresowane kupnem monety prosimy o kontakt telefoniczny: 801 811 800