pbank-2406-lp-zoom

Wyjątkowa emisja na 100-lecie złotego

100 lat temu wprowadzono do obiegu złotego polskiego, jako oficjalną walutę krajową. Z tej okazji powstało prawdziwe arcydzieło sztuki menniczej - złoty medal "Banknot Polski". Przedstawia on majestatyczny dąb inspirowany motywem ze słynnego 100-złotowego banknotu, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w dziejach polskiego pieniądza papierowego. 

Emisja o masie 1,2 g została wybita w czystym złocie próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Medal ten dostępny jest wyłącznie dla Klientów Skarbnicy Narodowej i tylko do momentu wyczerpania ścisłej limitacji 5000 egzemplarzy.

Bogactwo symboliki i piękno wykonania

Rewers medalu przedstawia rozłożysty dąb nad brzegiem morskim. Motyw ten nawiązuje do banknotu o nominale 100 złotych, który został wydany w 1932 roku. Jego projekt wyszedł spod ręki Józefa Mehoffera. Uczeń Jana Matejki i czołowy twóca nurtu Młodej Polski wziął udział w konkursie Banku Polskego. Jego praca zdobyła nagrodę główną i została uhonorowana oficjalną emisją. Artysta uwiecznił na nim dąb, który jest silnie zakorzeniony w polskiej tradycji. Symbolizuje siłę, wytrwałość oraz narodowego ducha. Mehoffer zdecydował się właśnie na ten motyw, aby podkreślić trwałość, stabilność polskiej waluty i narodu.

Na awersie emisji widnieje orzeł biały z godłem Rzeczpospolitej Polskiej z 1927 r. projektu prof. Zygmunta Kamińskiego. Stylizacja orła, która przetrwała do dzisiejszego dnia, jest świadectwem ciągłości w symbolice narodowej. Pomimo niewielkich zmian w projekcie, orzeł nadal pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Polski, budząc dumę i szacunek wśród obywateli. Jego obecność na awersie medalu ma głębokie znaczenie patriotyczne, odnosząc się do tradycji i dumy narodowej. 

Cenne złoto

Złoto to jeden z najbardziej cenionych i pożądanych metali szlachetnych na świecie. Jego niezwykła trwałość, rzadkość i piękno sprawiają, że od tysięcy lat jest symbolem bogactwa, władzy i prestiżu. 

Złoto jest metalem bardzo miękkim, łatwo poddającym się przetwarzaniu. Miękkość oraz mała odporność na ścieranie to przyczyny, dla których zastosowanie czystego złota jest ograniczone. Najczęściej jest ono używane z domieszkami innych metali.

W przyrodzie złoto występuje w stanie wolnym w postaci piasku, drobniutkiego pyłu, mniejszych lub większych grudek-samorodków, a także stopu ze srebrem, miedzią i platyną oraz w rudach zawierających selenki i tellurki złota. Posiada piękny, metaliczny połysk. W normalnych warunkach praktycznie nie reaguje z innymi pierwiastkami.

Tak, zamawiam złoty medal o masie 1,2 g „Banknot Polski” wraz z Certyfikatem Autentyczności w cenie 990 zł (+ 12,95 zł koszty pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisany medal. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstapienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje sie w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie, oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Polska
Rok emisji:
2022
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
1,2 g
Średnica:
18 mm