100 LAT ZŁOTEGO

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. na terenach odrodzonej Rzeczpospolitej obowiązywały aż cztery waluty. Mieszkańcy dawnego zaboru pruskiego płacili marką niemiecką, w Galicji obowiązywała korona austriacka, a w dawnym kraju Przywiślańskim carski rubel. Z kolei na terenach okupowanych przez Niemców w czasie I wojny światowej oficjalną waluta stałą się marka polska

W 1924 r. złoty polski zadebiutował jako jedyny oficjalny środek płatniczy państwa polskiego. Słynną reformę przeprowadził premier i minister skarbu Władysław Grabski, który oparł złotego na bardzo mocnych podstawach. Jego wartość była równa frankowi szwajcarskiemu, a Polacy od razu obdarzyli nową walutę zaufaniem i sentymentem.

W przeciwieństwie do innych krajów przezwyciężających hiperinflację po I wojnie światowej, reforma Grabskiego oparta została wyłącznie na wewnętrznych źródłach finansowania. Okazała się wielkim sukcesem, a Polska nie była zależna od zagranicznych kredytów.

OPIS MONETY

Stulecie naszej waluty to dla Polaków rocznica wyjątkowa. Aby godnie uczcić 100. rocznicę złotego, Skarbnica Narodowa przygotowała ściśle limitowaną monetę okolicznościową wybitą w 1/10 uncji najczystszego złota 999/1000. Jej nakład to jedynie 1924 egzemplarze na świecie.

Na awersie widnieje pieczęć rządowa emitenta, nominał 5 dolarów oraz rok emisji 2024.

Rewers przedstawia stylizowany wizerunek kroczącej bogini zwycięstwa Nike, który zdobi również jedną z najpiękniejszych i najrzadszych monet II RP. Nike uważano wówczas za symbol przewrotu majowego. Na emisji Nike dumnie stąpa po chmurach, z prawą ręką uniesioną, a lewą skierowaną do przodu.

Monetę umieszczono w magnetycznej numerowanej kapsule oraz eleganckim drewnianym pudełeczku kolekcjonerskim. Towarzyszy jej indywidualnie numerowany Certyfikat Autentyczności Skarbnicy Narodowej.

Zamów teraz, zanim będzie za późno!

Tak, zamawiam złotą monetę o masie 3,11 g "100 lat złotego - Nike" wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 2190 zł (+25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
5 dolarów
Rok emisji:
2024
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
3,11 g
Średnica:
18 mm
Limitacja:
1924 egzemplarze na świecie