We wrześniu 2021 roku w Warszawie odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. To niezwykle doniosłe wydarzenie przyciągnie do stolicy archeologów, historyków, numizmatyków, muzealników, kuratorów kolekcji monet, przedstawicieli domów aukcyjnych i kolekcjonerów z całego świata. Kongres odbywa się pod patronatem International Numismatic Council https://www.inc-cin.org/, a jego głównym organizatorem jest Uniwersytet Warszawski. Grupa Samlerhuset, w której skład wchodzi Skarbnica Narodowa, ma zaszczyt być jednym ze sponsorów Kongresu. 

Kongres Numizmatyczny odbywa się co sześć lat. Nadchodzący po raz pierwszy będzie mial miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. Poprzednie kongresy odbyły się między innymi w Paryżu, Rzymie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Bernie, Londynie, Brukseli, Berlinie, Madrycie, Glasgow i Taorminie.

Kongres będzie okazją do refleksji nad stanem współczesnej numizmatyki oraz wyzwaniami, które przed nią stoją. W ciągu pięciu dni wykładów, sesji posterowych i dyskusji będą poruszane między innymi tematy waloryzacji i konserwacji monet oraz cyfryzacji i promocji numizmatyki.

Kongresowi towarzyszą ciekawe wydarzenia, wśród nich: wystawa „Gabinety Numizmatyczne Uniwersytetu Warszawskiego” wystawa z okazji stulecia Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Warszawie, wystawa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i otwarte dla publiczności wykłady.

Kongres to także szansa na nieformalne spotkania i rozmowy z numizmatykami i kolekcjonerami z pięciu kontynentów.
Współorganizatorami Kongresu Numizmatycznego są Narodowy Bank Polski, Muzeum Narodowe w Warszawie i Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Więcej informacji o Kongresie Numizmatycznym można znaleźć na stronie: https://inc2021.pl/