pzlo-gu-2402-lp-folder

100 Lat Złotego

W 1924 roku wprowadzono do obiegu złotego polskiego, jako oficjalną walutę krajową. Nastąpiła zmiana ustroju pieniężnego i złotówka zastąpiła markę polską. Prezydent Stanisław Wojciechowski wydał w dniu 14 kwietnia stosowne rozporządzenie. Na jego podstawie kasy bankowe mogły dokonywać wymiany pieniądza według kursu: 1 800 000 marek polskich – 1 złoty. W rękach i portfelach Polaków pojawiły się banknoty i monety złotowe.

W 100. rocznicę tych wydarzeń została wybita jubileuszowa emisja w czystym złocie!

Pierwsza moneta biegowa II RP

Motyw przewodni legendarnej monety złotowej II RP zaprojektował Tadeusz Breyer (1874-1952), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przedstawił on półpostać kobiety, zwróconą w lewą stronę, z warkoczem i chustką na głowie. W tle umieścił cztery kłosy zboża, a powyżej głównego motywu nominał. Styl projektu sprawił, że monety zaczęto zwyczajowo nazywać żniwiarkami. Kobieta z kłosami stanowiła aluzję do rolniczego charakteru kraju, a jednocześnie sugerowała dobrobyt, którego ziemia jest źródłem.

Ze względu na wysoką jakość artystyczną moneta ta cieszyła się uznaniem i do dzisiaj jest uznawana za jedną z najpiękniejszych z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Taka złota emisja zdarza się raz na 100 lat!

Postać ikonicznej żniwiarki zdobi złoty numizmat wybity z okazji 100-lecia wprowadzenia złotego do obiegu. Na jego rewersie została odwzorowana postać kobiety z kłosami. Poniżej napis: 100 YEARS OF POLISH ZLOTY (100 LAT ZŁOTEGO POLSKIEGO). Całość obwiedziona wieńcem z ostów. Awers zdobi godło emitenta: Niue, nominał: FIVE DOLLAR (PIĘĆ DOLARÓW) oraz data wybicia: 2024. 

Autentyczność monety gwarantuje Certyfikat. Numizmat stanowi idealne uzupełnienie zestawu "Dzieje Złotego Polskiego", dla którego powstał specjalnie zaprojektowany folder kolekcjonerski. Limitacja tej złotej monety to tylko 5000 egzemplarzy!

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej monety w Polsce.

Tak, zamawiam złotą monetę o masie 1,2 g „100 Lat Złotego Polskiego – pamiątkowa emisja inspirowana monetą Żniwiarka” wraz z Certyfikatem Autentyczności w cenie 990 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. Płatność według wybranej metody: przy odbiorze lub płatność elektoroniczna.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
5 dolarów
Rok emisji:
2024
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto próby 999/1000
Masa:
1,2 g
Średnica:
18 mm
Limitacja:
5000