„Polska Nr 1” – skarb narodowy polskiej filatelistyki na ząbkowanej sztabce platerowanej czystym złotem

W 1860 roku autonomiczne władze Królestwa Polskiego wprowadziły do obiegu pierwszy polski znaczek opłaty pocztowej o wartości 10 kopiejek, znany obecnie jako „Polska Nr 1”. Projekt znaczka przygotował rytownik Banku Polskiego, Henryk Majer. Wartość tego waloru podana była w dwóch językach: rosyjskim i polskim: „ZA ŁÓT KOP. 10” (za łut kopiejek 10). Łut był ówczesną miarą masy, wynoszącą ok. 12,8 g.

W Warszawskiej Fabryce Stempla wydrukowano wówczas 3 miliony takich znaczków. Służyły one jako opłata za korespondencję aż do upadku Powstania Styczniowego. Wtedy to ich cały pozostały nakład został komisyjnie zniszczony przez carskie władze i zastąpiony rosyjskimi znaczkami. Był to więc pierwszy i zarazem ostatni polski znaczek pocztowy istniejący przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Do współczesnych czasów zachowało się niewiele tych emisji, dlatego też są tak bardzo pożądane przez polskich i światowych Kolekcjonerów. W 2010 roku brytyjski dom aukcyjny Warwick & Warwick sprzedał unikalną kolekcję pierwszych polskich znaczków „Polska Nr 1” za astronomiczną kwotę ponad miliona dolarów.

Pamiątkowa sztabka kolekcjonerska „Polska Nr 1” została wyemitowana z okazji 160. rocznicy powstania pierwszego polskiego znaczka. Otwiera ona kolekcję najważniejszych znaczków pocztowych przedwojennej Polski.

  • Emisje platerowane czystym, 24 -karatowym złotem
  • Niespotykana ząbkowana krawędź numizmatu
  • Najwyższa jakość reprodukcji znaczka
  • Okazały rozmiar: 35x60 mm
  • Ścisła limitacja – tylko 7500 kompletnych kolekcji
  • Certyfikat Autentyczności potwierdzający najwyższą jakość menniczą 
  • Preferencyjna cena pierwszej sztabki: 69,50 zł zamiast 139 zł (prawie 70 zł oszczędności!)

Specyfikacja
Metal:
Miedzionikiel uszlachetniony 24-karatowym złotem
Jakość:
Najwyższa mennicza - stempel lustrzany
Waga:
ok. 41 g
Wymiary:
35 x 60 mm
Zdobienie:
Tampondruk
Limitacja:
7500 kompletnych kolekcji

Najważniejsze znaczki pocztowe przedwojennej Polski

Do najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych przez Kolekcjonerów polskich znaczków – poza legendarną „Polską Nr 1” – należą walory z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy to rozpoczęła się prawdziwa historia polskiej filatelistyki. Polski naród po odzyskaniu niepodległości potrzebował odbudować swoją suwerenność i uczcić bohaterów.

W kolekcji „Najważniejsze Polskie Znaczki Pocztowe” znalazły się najcenniejsze i symboliczne dla polskiej niepodległości walory pocztowe. Oglądając te emisje, możemy prześledzić całą historię II Rzeczpospolitej, jej najważniejsze wydarzenia i ciężką pracę, jaka towarzyszyła odbudowie niezależnego Państwa. Poniżej znajdują się przykładowe egzemplarze z tej serii.


numizmat ze znaczkiem Wydanie Krakowskie10 Koron „Wydanie Krakowskie” z 1919 roku

Pierwsze znaczki niepodległej Polski były przerobionymi znaczkami zaborców, na których drukowano czarny napis „Poczta Polska”, świadczący o ich polskości. Ten bardzo rzadki obiekt kolekcjonerski został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku w 2009 r. za 55 tys. dolarów, co czyni go najdroższym polskim znaczkiem.

numizmat ze znaczkiem Wydanie Krakowskie2 marki „Uchwalenie Konstytucji Marcowej 1921”

W 2021 roku przypada 100. rocznica uchwalenia nowoczesnej, polskiej konstytucji. Wprowadzała ona egalitarny ustrój republiki demokratycznej. Stanowiła, iż naród polski to zbiór wszystkich obywateli, niezależnie od przynależności etnicznej oraz zlikwidowała wszystkie przywileje stanowe.

numizmat ze znaczkiem Wydanie Krakowskie1 złoty „Stanisław Wojciechowski – Prezydent RP”

Wielka reforma walutowa Władysława Grabskiego wprowadziła nową polską walutę – złotego i jej emitenta – Bank Polski. 1 złotówka miała wtedy wartość 1 franka szwajcarskiego! Znaczek z prezydentem Wojciechowskim był pierwszym polskim znaczkiem, na którym pojawił się nominał 1 złotego.

numizmat ze znaczkiem Wydanie Krakowskie25 groszy „Józef Piłsudski – Wydanie Żałobne”

Gdy w maju 1935 roku umarł Józef Piłsudski – ojciec polskiej niepodległości i najważniejszy przywódca II Rzeczpospolitej – Poczta Polska wyemitowała specjalne wydanie żałobne znaczka pocztowego. W ten sposób powstał jeden z najpiękniejszych portretów Wielkiego Marszałka.


Kolekcję otwiera emisja „Polska Nr 1”, która w specjalnej jubileuszowej ofercie z okazji 15-lecia Skarbnicy Narodowej jest dostępna za jedyne 69,50 zł (zamiast 139 zł). Oznacza to blisko 70 zł oszczędności!

Każda z kolejnych emisji będzie dostępna w stałej, korzystnej cenie tylko 139 zł (+11,95 zł koszty pakowania i przesyłki). Złożenie zamówienia już teraz gwarantuje otrzymywanie kolejnych emisji ok. raz w miesiącu – bez obowiązku zakupu. Dzięki temu można zapoznać się z każdą ze sztabek, a następnie w ciągu 14 dni od jej otrzymania, podjąć decyzję o zakupie lub zwrocie przesyłki.

Tak, chcę rozpocząć zbieranie uszlachetnionych złotem sztabek z kolekcji "Najważniejsze Polskie Znaczki Pocztowe". W celu zapoznania się przez 14 dni z pierwszą sztabką „Polska Nr 1” zamawiam ją w preferencyjnej cenie 69,50 zł (zamiast ceny regularnej 139 zł), bez dodatkowych opłat za pakowanie i przesyłkę. Nie muszę wpłacać teraz pieniędzy, przesyłka będzie płatna za pobraniem u doręczyciela lub mogę też skorzystać z szybkiej płatności online.

Jeżeli zatrzymam tę uszlachetnioną złotem sztabkę, otrzymam pozostałe 23 sztabki, w ok. miesięcznych odstępach, każda w cenie regularnej 139 zł (łączna cena tych sztabek to 3197 zł). Do każdej przesyłki zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki 11,95 zł.

Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu sztabek (medali) w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu sztabki. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie – wystarczy poinformować o tym Skarbnicę Narodową. Mam 14 dni na zapoznanie się z każdą sztabką. Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu sztabki w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconej już sztabki, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Numizmat zostanie wysłany w idealnym stanie mennicznym.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką, wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie, oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.