Medal koronacyjny Jana III Sobieskiego po raz pierwszy na monecie z czystego złota

Wyjątkowa gratka dla fanów numizmatyki i historii - oficjalna złota moneta upamiętniająca Jana III Sobieskiego. Jej ścisła limitacja wynosi zaledwie 5000 egzemplarzy na świecie. Motyw emisji jest inspirowany historycznym medalem koronacyjnym Jana III.

Moneta została wybita w 2023 r., w 340. rocznicę bitwy pod Wiedniem, która była największym triumfem Jana III Sobieskiego. Zwycięstwo to rozsławiło polskigo króla w całym chrześcijańskim świecie. 

Dzieła gloryfikujące Sobieskiego, jego męstwo i cnoty obywatelskie pojawiły się jeszcze przed elekcją, ale ich rozkwit nastąpił po wyborze Sobieskiego na króla. Ludzie pióra, artyści i medalierzy prześcigali się w podkreślaniu cnót i zasług nowego władcy. Duże uznanie zdobył cykl sztychów holenderskiego twórcy Romeyna de Hooghe. Powstał w latach 1674–1676 i obejmował kilka dzieł, wśród których znalazł się „Wjazd triumfalny Jana III na koronację do Krakowa”. 

Artystyczna maniera, ukazująca Sobieskiego jako rzymskiego wodza, towarzyszyła całemu jego panowaniu i znalazła swój wyraz m.in. w dekoracjach pałacu Wilanowskiego – ulubionej rezydencji króla. Tę stylistykę widać także na medalach i monetach.  

Antyczna stylistyka i kunszt wykonania

Na awersie złotej monety widnieje dostojne popiersie zwycięscy bitwy pod Wiedniem - króla Jana III Sobieskiego w stroju antycznym. Jego głowę zdobi wieniec laurowy, a ramiona płaszcz spięty broszą. W otoku znajduje się napis: IOAN III D G – REX POLON (Jan III Sobieski z Bożej łaski król Polski). 

Rewers przedstawia ukoronowanego orła z herbem Sobieskich (Janina). Unosząc się nad chmurami, wzlatuje ku słońcu. Otok zdobi napis SIC MUNITA TUTIOR (Tak chroniona - Rzeczpospolita - bezpieczniejsza). Poniżej znajduje się pieczęć emitenta, nominał i rok emisji.

Tak, zamawiam złotą monetę o masie 1,2 g „Medal koronacyjny Jana III Sobieskiego” wraz z Certyfikatem Autentyczności w cenie 990 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
5 dolarów
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto próby 999/1000
Masa:
1,2 g
Średnica:
18 mm
Limitacja:
5000