Pierwsza oficjalna złota moneta igrzysk Rzym 1960

Igrzyska olimpijskie to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego sportowca – ukoronowanie jego kariery. Nie byłoby ich gdyby nie idea francuskiego barona Pierre’a de Coubertin, która pozwoliła zwrócić światu tą piękną tradycję. Dzięki niemu po XV wiekach w 1896 r. na starożytnym stadionie w Olimpii znów zapłonął ogień olimpijski.

W 1960 r. w Rzymie Polacy zapisali piękną kartę zdobywając w sumie aż 21 medali, w tym 4 złote. Były to wówczas najbardziej udane zawody w historii olimpijskich startów Polaków. Potwierdziliśmy swoją przynależność do światowej czołówki w takich dyscyplinach jak: lekkoatletyka, boks i podnoszenie ciężarów.

Mennica Włoska we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim wybiła unikatowy numizmat. Jest to oficjalna złota moneta olimpijska upamiętniająca letnie igrzyska olimpijskie w Rzymie, które odbyły się w stolicy Włoch w 1960 r. Były to równoczesnie pierwsze letnie igrzyska olimpijskie, które odbyły się na włoskiej ziemi. Moneta została wyemitowana w 6,45 g cennego złota próby 900/1000! 

Jest to pierwsza i jedyna oficjalna złota moneta Letnich Igrzysk Olimpijskich Rzym 1960!

O monecie

Na awersie tej cennej monety znajduje się oficjalne logo Letnich Igrzysk Olimpijskich Rzym 1960 oraz nazwa emitenta Repubblica Italiana (pol. Republika Włoska), czyli kraju-organizatora zawodów.

Rewers przedstawia znicz olimpijski stojący obok starożytnego Koloseum – symbolu Rzymu oraz całych Włoch. Dookoła umieszczono napis Olympic Heritage (pol. dziedzictwo olimpijskie),po lewej stronie znicza literę „R” oznaczającą mennicę w Rzymie, powyżej Koloseum rok bicia – 2023 oraz nominał – 20 euro.

Moneta została umieszczona w oryginalnym opakowaniu Mennicy Włoskiej, autoryzowanym przez Międzynarodowy Komitent Olimpijski. Do emisji został dołączony oficjalny Certyfikat Autentyczności z pięcioma kołami olimpijskimi oraz indywidualnym numerem emisyjnym monety.

Skarbnica Narodowa jest oficjalnym dystrybutorem złotej monety okolicznościowej „Historia igrzysk olimpijskich we Włoszech – Rzym 1960” w Polsce.

Tak, zamawiam złotą monetę o masie 6,45 g „Historia igrzysk olimpijskich we Włoszech – Rzym 1960” wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 4290 zł (+25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Włochy
Nominał:
20 euro
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 900/1000
Masa:
6,45 g
Średnica:
21 mm
Limitacja:
1000 egz. na świecie