Już za rok rozpoczną się Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Stolica Francji będzie gościć najlepszych sportowców świata już po raz trzeci. Warto wspomnieć, że pierwszy w historii medal olimpijski Polacy zdobyli właśnie na igrzyskach w Paryżu w 1924 r.

Z okazji nadchodzących igrzysk Paryż 2024 renomowana Mennica Francuska wybiła unikatową monetę "Wersal" w czystym złocie

Na awersie emisji przedstawiono fasadę największego pałacu Europy – Wersalu. Znany z niespotykanego przepychu, intryg i skandali dwór był siedzibą królów Francji. Wzniósł go Ludwik XIV – „Król Słońce”. Projekt tej niezwykłej monety zdobi również posąg Zeusa znajdujący się w bajecznych królewskich ogrodach okalających pałac. Górna część awersu przywołuje symbol Ludwika XIV – promieniste słońce, które można podziwiać na bogato zdobionych przęsłach bram Wersalu.

Rewers monety ukazuje zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża. Sekwana stylizowana jest tu na bieżnię, która będzie służyła biciu rekordów. Głównym elementem rewersu jest oczywiście usytuowana w sercu stolicy Francji Wieża Eiffla, która dominuje nad krajobrazem i oświetla z góry oficjalne logo Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Moneta została umieszczona w oryginalnym opakowaniu Mennicy Francuskiej z oficjalnym logo igrzysk Paryż 2024 na wieczku. Do emisji został dołączony oryginalny Certyfikat Autentyczności z logo Paryż 2024 wraz z indywidualnym numerem emisyjnym monety.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet Paryż 2024 w Polsce!

Specyfikacja
Emitent:
Francja
Nominał:
50 euro
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
7,78 g
Średnica:
22 mm
Limitacja:
1500 egz. na świecie

Letnie igrzyska olimpijskie 2024 potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. Rywalizacja toczyć się będzie w 38 dyscyplinach. Paryż po raz trzeci gościć będzie olimpijczyków, wcześniej igrzyska w stolicy Francji odbyły się w latach 1900 i 1924 - będzie to więc również 100. rocznica ostatnich letnich igrzysk olimpijskich w stolicy Francji.

Najciekawszą nową dyscypliną olimpijską inaugurująca na igrzyskach będzie breakdance. Sam breakdance, choć kojarzony bardziej z kulturą hip-hop niż ideą de Coubertina, był wcześniej jedną z konkurencji młodzieżowych igrzysk w Buenos Aires (2018). W stawce mieliśmy tam nawet reprezentanta Polski. Piotr "Axel" Winiarski otarł się o medal, ale ostatecznie przegrał w pojedynku o brąz.

Ceremonia otwarcia igrzysk 26 lipca 2024 roku odbędzie się nad Sekwanąpo raz pierwszy w historii poza Stadionem Olimpijskim. W imprezie ma wziąć udział ok. 160 łodzi i 600 tysięcy osób.

Co ciekawe, francuskie igrzyska odbędą się na dwóch kontynentach! Rywalizacja w surfingu odbędzie się przy brzegach Tahiti – wysepki położonej w Oceanii i będącej częścią Polinezji Francuskiej.

Francuzi mają plan by Paryż 2024 po raz pierwszy w historii stał się igrzyskami równouprawnienia - w zawodach ma wystartować dokładnie tyle samo kobiet co mężczyzn. Dla porównania w Tokio panie stanowiły 48,8% a w Rio 45,6% składu.

Kolejną ważną zmianą kierunku w postępowaniu MKOl jest zastopowanie przepychu. Zmniejszy się tez ogólna liczba konkurencji medalowych i liczba uczestników.

Oczywiście liczymy na Biało-Czerwonych. Z Tokio Polacy przywieźli rekordową liczbę medali zdobytych w XXI wieku - aż 14, w tym 4 złote. Warto też dodać że pierwsze historyczne medale olimpijskie wywalczyliśmy właśnie w Paryżu w 1924 r., srebro w kolarstwie i brąz w jeździectwie. 

Tak, zamawiam oficjalną złotą monetę olimpijską „Wersal” wraz z pudełkiem i indywidualnie numerowanym Certyfikatem Autentyczności w cenie 5790 zł (+ 25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.