PREMIERA NUMIZMATYCZNA

Moneta "Polski husarz" to arcydzieło sztuki menniczej o masie aż 5 uncji srebra najczystszej próby 999/1000! Moneta o nominale 10 dolarów została wybita w ultrawysokim reliefie, dzięki czemu nawet najmniejsze detale są doskonale widoczne. Swoim unikatowym projektem i kształtem 3D moneta składa hołd najwspanialszej kawalerii w dziejach świata.

Charakteru emisji dodaje antyczne wykończenie, które podkreśla szlachetność użytego kruszcu. Dzięki technice zdobniczej, polegającej na pokryciu powierzchni cienką warstwą tlenku srebra, numizmat otrzymał bardzo ciekawy, ciemny odcień.

Moneta ta, o imponujących wymiarach 59,6 x 72 mm i nietuzinkowemu kształtowi, stanie się z pewnością prawdziwą ozdobą cennych zbiorów już dziś.


AWERS I REWERS UNIKATOWEJ EMISJI

Rewers przedstawia dynamiczny wizerunek husarza na koniu. Projekt charakteryzuje się dbałością o wierne odtworzenie szczegółów – ukazuje galopującego husarza uzbrojonego w szablę, osłoniętego kirysem (zbroja na piersi), karwaszami (chroniącymi przedramię) i z szyszakiem na głowie. Na plecach nie mogło zabraknąć pięknych, legendarnych skrzydeł husarskich siejących postrach wśród nieprzyjaciół.

Na awersie monety widnieje godło emitenta – Samoa; data emisji, masa oraz nominał.

Emisja znajduje się w eleganckiej drewnianej szkatule kolekcjonerskiej z nadrukiem „Polish hussar” (pl. polski husarz) na wieczku. Towarzyszy jej indywidualnie numerowany Certyfikat Autentyczności, potwierdzający specyfikację numizmatu.

husaria-5oz-lp-awrw

Oferta limitowana tylko dla Klientów Skarbnicy Narodowej - radzimy zamówić teraz, zanim nakład tej imponującej monety zostanie wyczerpany!

Uzbrojeni w potężne szable „skrzydlaci jeźdźcy” to po dziś dzień największa duma polskiego oręża. Przynależność do elitarnej chorągwi husarskiej była największym zaszczytem. Dość powiedzieć, że żołnierze ci sami finansowali swoje uzbrojenie oraz spektakularne zdobienia. Dlatego husarzem mógł zostać w praktyce tylko bogatszy szlachcic.

Husaria to niepodważalny symbol swojej epoki i wielkości Rzeczpospolitej. Na przełomie XVI i XVII wieku husaria nie miała sobie równych w Europie i odnosiła najwspanialsze zwycięstwa (m.in.: Kircholm 1605 r., Kłuszyn 1610 r., Wiedeń 1683 r.).

Swoją skuteczność zawdzięczała doskonałemu uzbrojeniu, wyszkoleniu oraz taktyce, łączącej elementy wschodniej i zachodniej sztuki walki. Często walczyła przeciwko znacznie silniejszym siłom przeciwnika dzięki skutecznym szarżom wbijającym się w szeregi przeciwnika (najlepsze konie husarskie były trenowane kilak lat). Służyła polskim władcom od 1503 r. (wówczas powołano pierwsze chorągwie husarskie) aż po schyłek XVIII wieku. Nie przegrała żadnej bitwy przez 125 lat!

W 1531 r. w bitwie z Mołdawianami pod Obertynem pojawili się pierwsi husarze walczący w kirysach, które chroniły tułów, ale dawały sporą swobodę ruchów. Wielką rolę w rozwoju husarii odegrał władca Polski Stefan Batory, koronowany w 1576 r. Szykując się do walki ze zbuntowanym miastem Gdańskiem (Gdańsk poparł innego kandydata na króla), zaciągnął chorągwie husarskie. Określał ich strukturę i uzbrojenie. Władca życzył sobie, „aby konie żołnierzy były dobre i mocne”, a oni sami mieli szyszak, żelazne rękawice, szablę, a także „pióra i inne ozdoby dla okazałości i postrachu nieprzyjaciela, zależnie od upodobania każdego”.

Pod koneic XVII wieku do legendy przeszły wydrzenia we wsi Hodów - 400 husarzy przez kilka godzin broniło się przed 40-tysięczną armią tatarską. Tatarzy ponieśli ogromne straty, przerwali szturm i wycofali się. Polacy zwyciężyli!

Za symboliczny koniec husarii uchodzi rok 1775, kiedy powołano kawalerię narodową.

Po samej husarii zostało niewiele pamiątek. Burzliwe dzieje Polski sprawiły, że do dziś uchowało się jedynie kilkadziesiąt sztuk zbroi husarskiej. Dlatego tak ważne jest, aby zachować pamięć o tej najpiękniejszej kawalerii świata dla przyszłych polskich pokoleń.

Tak, zamawiam monetę wybitą w 5 unjcach czystego srebra "Polski husarz" wraz z Certyfikatem Autentyczności oraz pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 3690 zł (+ 25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Płatność jednorazowa lub w trzech nieoprocentowanych ratach – każda w wysokości 1230 zł. Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Samoa
Nominał:
10 dolarów
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Metal:
srebro próby 999/1000
Masa:
5 uncji (155,5 g)
Wymiary:
59,6 x 72 mm
Limitacja:
499 sztuk na świecie
Zdobienie:
oksydacja