Koronacja Nowego Króla Wielkiej Brytanii

2 banknoty kolekcjonerskie ku czci Elżbiety II i Karola III

6 maja 2023 roku to dzień, w którym odbyła się uroczysta koronacja Karola III – najstarszego monarchy wstępującego na tron brytyjski.

Tego dnia król Karol III i królowa małżonka Kamila przeszli z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego w procesji nazywanej Procesją Króla. Następnie Arcybiskup Canterbury, Justin Welby, nałożył na głowę Karola złotą koronę Św. Edwarda z 1661 roku.

Dla upamiętnienia tego niezwykle ważnego historycznego wydarzenia powstał zestaw dwóch oficjalnych banknotów kolekcjonerskich, które będą ciekawym uzupełnieniem każdej kolekcji oraz ważną pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Pierwszy z banknotów przedstawia wizerunek Karola III na tle budynku Opactwa Westminsterskiego – miejsca, w którym od ponad 900 lat odbywają się koronacje królów Anglii i Wielkiej Brytanii. Na banknocie uwieczniono także oficjalne logo koronacji oraz królewski herb Wielkiej Brytanii.

Całość dopełniają słowa króla: „I find myself born into this particular position. I'm determined to make the most of it. And to do whatever I can to help. And I hope I leave things behind a little bit better than I found them”, które można przetłumaczyć: „Urodziłem się by pełnić tę szczególną rolę i jestem zdeterminowany, by ją jak najlepiej wykorzystać. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by pomóc. I mam nadzieję, że zostawię po sobie rzeczy trochę lepsze niż je zastałem”.

Drugi poświęcony jest Elżbiecie II, ukazanej na tle Pałacu Buckingham – oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów – oraz Opactwa Westminsterskiego. Uzupełnieniem projektu jest liczba 70, logo nawiązujące do platynowego jubileuszu panowania monarchini oraz postać Brytanii – symbolu Zjednoczonego Królestwa.

Banknot opatrzony jest także słowami królowej: „It is worth remembering that it is often small steps, not the giant leaps, that bring about the most lasting change” (pol. Warto pamiętać, że często małe kroki, a nie duże skoki, przynoszą najbardziej trwałą zmianę”).


Banknoty umieszczone są w ilustrowanych folderach i posiadają zabezpieczenia takie jak, np: indywidualny numer seryjny, folia ze wzorem holograficznym, specjalny tusz świecący w promieniach UW, czy mikrodruk zapobiegający fałszerstwom. Emisje te zostały oficjlanie zatwierdzone przez Bank Anglii.


Światowa limitacja banknotu z Karolem III wynosi 74 000, natomiast banknot z wizerunkiem Elżbiety II dostępny jest w 70 000 egzemplarzy.

Specyfikacja
Nominał:
Britannia Pound (nominał kolekcjonerski)
Wymiary:
76 x 139 mm

Tak, zamawiam zestaw dwóch banknotów kolekcjonerskich upamiętniających koronację Karola III w cenie 79,90 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisane banknoty. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.