100 LAT ZŁOTEGO

W 1918 r. Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Sześć lat później wprowadzono do obiegu nową oficjalną walutę – złotego polskiego i utworzono Bank Polski, odpowiedzialny za jego emisję. Była to część wielkiej reformy walutowej premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego, która okazała się ogromnym sukcesem młodego państwa.

Polska między 1918 a 1920 r. walczyła o umocnienie granic państwa, szczególnie wobec inwazji bolszewickiej. Ze względu na napiętą sytuację proces unifikacji ziem trzech byłych zaborów przebiegał z opóźnieniem. Dotyczyło to m.in. wprowadzenia oficjalnej waluty. Efekt tych starań nadszedł w 1924 r. - 100 lat temu pierwsze złotówki pojawiły się w portfelach Polaków.

PREMIERA SKARBNICY NARODOWEJ: UNIKATOWA MONETA "100 LAT ZŁOTEGO - KONSTYTUCJA" w 1/4 UNCJI CZYSTEGO ZŁOTA!

Z okazji stulecia złotego Skarbnica Narodowa przygotowała ściśle limitowaną monetę okolicznościową wybitą w 1/4  uncji czystego złota 999/1000. Nakład emisji to jedynie 700 egzemplarzy na świecie!

Na awersie widnieje pieczęć rządowa emitenta, nominał 10 dolarów oraz rok emisji 2024.

Pierwowzorem rewersu jest z kolei moneta o nominale 5 złotych z 1925 r., która nigdy nie weszła do obiegu, a nieliczne istniejące egzemplarze pozostają w sferze marzeń kolekcjonerów. Projekt Stanisława Lewandowskiego - rzeźbiarza, medaliera i dramatopisarza - przedstawia personifikację Polonii – siedzącą postać kobiecą, ubraną w królewskie szaty. Prawą dłoń wspiera na tarczy z Orłem Białym, natomiast lewą kładzie na egzemplarzu konstytucji trzymanym przez stojącego młodzieńca. Poniżej znajdują się sierp i młot oraz nominał: PIĘĆ 5 ZŁOTYCH a dookoła motywu głównego otok z perełek. 

Dookoła w otoku
 umieszczono napis: 100 YEARS OF POLISH ZLOTY (pol. 100 lat złotego polskiego). Rewers monety "100 lat złotego - Konstytucja" zaprojektował światowej sławy artysta Robert Kotowicz.

Monetę umieszczono w magnetycznej numerowanej kapsule oraz eleganckim drewnianym pudełeczku kolekcjonerskim. Dołączono do niej indywidualnie numerowany Certyfikat Autentyczności Skarbnicy Narodowej.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monety "100 lat złotego - Konstytucja" w Polsce:
• będącej prawnym środkiem płatniczym w czystym złocie próby 999/1000,
• wybitej w najwyższej jakości menniczej, stemplem lustrzanym,
• o bardzo niskiej limitacji – jedynie 700 egzemplarzy na świecie.


ZAMÓW JUŻ TERAZ, ZANIM BEDZIE ZA PÓŹNO!

Tak, zamawiam złotą monetę o masie 7,78 g "100 lat złotego - Konstytucja" wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 4689 zł (+25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
10 dolarów
Rok emisji:
2024
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
7,78 g
Średnica:
22,5 mm
Limitacja:
700 egzemplarzy na świecie