Pierwsza srebrna półdolarówka z 1964 r.
upamiętniająca 35. prezydenta USA - Johna F. Kennedy’ego!

20 stycznia 1961 roku, John F. Kennedy został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mimo upływu czasu jest nadal uwielbiany przez miliony Amerykanów oraz uważany za jednego z najlepszych współczesnych przywódców USA.

Jego tragiczna śmierć 22 listopada 1963 roku wstrząsnęła całą Ameryką i od razu zapisała się na kartach historii amerykańskiej numizmatyki. Aby oddać hołd wielkiemu przywódcy, 
Kongres Stanów Zjednoczonych niezwłocznie zatwierdził decyzję o emisji pierwszej srebrnej półdolarówki ku czci Johna F. Kennedy'ego. Projekt był wzorowany na medalu inauguracyjnym prezydenta, a nominał wybrała jego żona, Jacqueline Kennedy.

Moneta wybita w srebrze wysokiej próby 900/1000 trafiła do sprzedaży w marcu 1964 roku. Banki w Filadelfii i Bostonie oraz Departament Skarbu w Waszyngtonie wyprzedały swoje zapasy w ciągu jednego dnia! Emisja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że Mennica USA kontynuowała jej produkcję w kolejnych latach, ale już w stopie metalu o niższej zawartości srebra.

To właśnie egzemplarz z pierwszego roku emisji, a zarazem jedynego, kiedy moneta "John F. Kennedy" została wybita w wysokiej próbie srebra rozpoczyna ciekawą kolekcję półdolarówek w folderze "Amerykańskie Srebrne Dolary". Emisja dostępna jest w jednym z najlepszych dostępnych stanów zachowania - znakomitym.

Awers monety nawiązuje do medalu inauguracyjnego prezydenta Kennedy’ego i przedstawia jego portret. Poniżej znajduje się motto USA: "In God we trust" ("Bogu ufamy" / "W Bogu pokładamy nadzieję"), zaś w otoku napis: "Liberty" ("Wolność") oraz rok emisji – 1964. Rewers zdobi orzeł z pieczęci prezydenckiej. W otoku widoczna jest nazwa emitenta: "United States of America" oraz nominał: "half dollar".

Amerykańskie Srebrne Dolary - najsłynniejsze półdolarówki Mennicy USA w folderze kolekcjonerskim

Srebrne dolary USA charakteryzują się wybitnym wzornictwem oraz wysoką jakością bicia. Przybliżają historię Stanów Zjednoczonych w najpiękniejszy z możliwych sposobów – zapisując ją w szlachetnym srebrze.

Moneta "John F. Kennedy" z 1964 roku rozpoczyna folderową kolekcję "Amerykańskie Srebrne Dolary", w której skład wchodzi 8 poszukiwanych i coraz trudniej dostępnych w pożądanych stanach zachowania półdolarówek. Każdą z nich charakteryzuje srebro wysokiej próby 900/1000.

Do ich bezpiecznego przechowywania służy folder kolekcjonerski, który poza specjalnie wyznaczonymi miejscami na monety, zawiera opisaną historię powstania USA oraz wyjaśnienie symboli Mennicy Stanów Zjednoczonych na monetach.

Emisje wchodzące w skład tej serii zostały wybite przez jedną z najbardziej renomowanych tego typu instytucji na świecie – Mennicę USA. Każda z nich została zatwierdzona przez Kongres USA i jest oficjalnym środkiem płatniczym.

Przywileje dla Kolekcjonerów kolekcji "Amerykańskie Srebrne Dolary":

  • prawo pierwszeństwa zakupu ośmiu poszukiwanych i coraz trudniej dostępnych w jak najlepszym stanie zachowania na rynku amerykańskich srebrnych dolarów,
  • otrzymywanie ok. raz w miesiącu monety wybitej w srebrze wysokiej próby 900/1000, upamiętniającej m.in. ważne dla USA postacie czy symbole,
  • gwarancja stałej ceny - od drugiej emisji wszystkie monety kosztują tyle samo.

Akcesoria kolekcjonerskie GRATIS!

W trakcie trwania serii Kolekcjonerzy otrzymają ZA DARMO następujące akcesoria:

  • Folder do bezpiecznego przechowywania monet (dołączony do pierwszej przesyłki),
  • Certyfikat Autentyczności do każdej srebrnej emisji z serii potwierdzający jej oryginalność,
  • Dokładny opis dołączony do każdej srebrnej półdolarówki opracowany przez eksperta i historyka,
  • Świadectwo Własności kolekcji z miejscem na wpisanie danych właściciela zbioru (wysyłane wraz z 8. przesyłką).

Bezpieczeństwo kolekcjonowania

Skarbnica Narodowa daje pewność bezpiecznych zakupów. Kolekcja "Amerykańskie Srebrne Dolary" ma charakter zamknięty - składa się z 8 oryginalnych srebrnych półdolarówek USA.

TAK, zamawiam kolekcję srebrnych półdolarówek w folderze "Amerykańskie Srebrne Dolary". Pierwszy egzemplarz "John F. Kennedy" z 1964 r. otrzymam w cenie 99 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki), zamiast ceny regularnej 199 zł. Pozostałe 7 monet otrzymam w ok. miesięcznych odstępach, każdą w cenie 199 zł (łączna cena tych 7 monet to 1393 zł). Do każdej dostawy zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki 12,95 zł.

Płatność za kolejne monety z kolekcji na podstawie faktury dołączonej do każdej przesyłki. Przysługuje mi prawo do odstąpienia od umowy, tj. prawo do zwrotu monety oraz otrzymania zwrotu poniesionych kosztów. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie - wystarczy, że poinformuję o tym Skarbnicę Narodową.

Zamówienie obejmuje tylko opisaną kolekcję. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. W zależności od roku emisji półdolarówki zostaną dostarczone w pięknym, bardzo pięknym lub znakomitym stanie zachowania.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Stany Zjednoczone Ameryki
Nominał:
1/2 dolara
Rok emisji:
1964
Stan zachowania:
znakomity
Metal:
srebro 900/1000
Masa:
12,5 g
Średnica:
30,6 mm