Dobrawa Przemyślidka - żona Mieszka I,
pierwszego historycznego władcy Polski

Dobrawa Przemyślidka odegrała ważną rolę w historii PolskiJej małżeństwo z Mieszkiem I miało charakter polityczny i wieńczyło zawarty wcześniej, ok. 964 r., sojusz księcia Polan z księciem czeskim Bolesławem I. Jednym z warunków zawarcia małżeństwa był chrzest Mieszka i symboliczny chrzest Polski. Dzięki temu państwo Polan trafiło w krąg kultury łacińskiej i mogło korzystać z cywilizacyjnych zdobyczy chrześcijańskiej Europy, m.in.: pisma, architektury, nowych metod gospodarowania i organizacji społeczeństwa.

Aby uhonorować tę wyjątkową postać została wyemitowana oficjalna moneta:

  • z czystego złota próby 999/1000
  • w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym
  • w niskiej limitacji - tylko 5000 egzemplarzy na świecie

Na rewersie numizmatu o średnicy 18 mm i masie 3,11 g złota widoczny jest portret Dobrawy Przemyślidki zaprojektowany przez wybitną artystkę Roussanę Nowakowską. W otoku odczytać można imię księżnej, łaciński napis: Ducissa Poloniae - pol. Księżna Polski oraz próbę złota, z której wybito monetę. Z kolei na awersie znajduje się pieczęć emitenta - Niue, nominał - 5 dolarów Niue oraz rok emisji - 2023.

Wzbogać swoją kolekcję
"7 najsłynniejszych polskich królowych"
o cenną złota emisję!

Emisja "Dobrawa Przemyślidka" jest dopełnieniem kolekcji "7 najsłynniejszych polskich królowych". W szkatule do serii znajduje się na nią specjalne miejsce - wystarczy wyjąć z tacki krążek z logo kolekcji i w jego miejscu umieścić monetę.

Autentyczność monety potwierdza dołączony do niej Certyfikat.

pqueen-gu-2401-lp-kasetka

Tak, zamawiam złotą monetę o masie 3,11 g „Dobrawa Przemyślidka” wraz z Certyfikatem Autentyczności w cenie 1990 zł (+25 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
5 dolarów
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
3,11 g
Średnica:
18 mm
Limitacja:
5000 egzemplarzy