Mija 50 lat od zdobycia złotego medalu olimpijskiego w Monachium

Mecz Polska-Węgry w Monachium odbył się w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 1972 roku. Był to mecz finałowy, w którym Polska zmierzyła się z Węgrami. Było to wydarzenie, które przyciągnęło uwagę całej Europy i stało się jednym z najważniejszych momentów w historii polskiego futbolu. Jest to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ na igrzyskach olimpijskich w Monachium 1972 nikomu nieznana reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała fantastyczne zawody. W drodze do finału pokonała silną ekipę NRD oraz Związku Radzieckiego. Trener Kazimierz Górski oparł skład na najlepszych zawodnikach głównie Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze i Legii Warszawa. Z młodzieżówki do kadry seniorskiej dokooptowano Grzegorza Latę.

Wyzwanie przed, którym stanęli Polscy olimpijczycy w Monachium 1972

Mecz, na który czekały pokolenia, miał odbyć się 10 września 1972 r. W finale olimpijskim w strugach padającego deszczu przyszło zmierzyć się z prezentującą wówczas najlepszy światowy futbol reprezentacją Węgier. Mecz Polska-Węgry w Monachium był bardzo zacięty i emocjonujący. W pierwszej połowie meczu obie drużyny grały bardzo ostrożnie i starały się nie popełniać błędów. W drugiej połowie Polska zaczęła atakować i udało jej się zdobyć bramkę. Węgry jednak nie poddawały się i wyrównały wynik. Mecz zakończył się remisem, a decyzja o zwycięstwie musiała zostać podjęta po dogrywce. Po błędzie Kazimierza Deyny Polacy przegrywali do przerwy 0:1. Stracony gol podziałał mobilizująco na Biało-Czerwonych, a szczególnie Deynę, który dwukrotnie pokonał bramkarza Madziarów i został królem strzelców turnieju.

Chwilę później na Stadionie Olimpijskim w Monachium polscy piłkarze usłyszeli Mazurka Dąbrowskiego, a na ich szyjach zawisły złote medale. Po raz pierwszy i jedyny w historii.

Pamiątkowy medal w czystym złocie – Polska Węgry 1972

Zdobycie pierwszego miejsca upamiętnia medal wyemitowany w 1 g czystego złota 999/1000. Wybito go w najwyższej jakości menniczej, stemplem lustrzanym. Jest on wspaniałą pamiątką dla każdego Polaka.

Awers medalu „Monachium '72” przedstawia artystyczną stylizację sceny finałowego meczu Polska: Węgry na tle Stadionu Olimpijskiego w Monachium. Na rewersie ukazano natomiast stylizowaną kompozycję godła z motywem piłkarskim.

Autentyczność numizmatu, będącego prawdziwą gwarantuje Certyfikat. Do bezpiecznego przechowywania przeznaczone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem wyjątkowego złotego medalu "Monachium '72".

Radzimy się pospieszyć - decyduje kolejność zgłoszeń!

Specyfikacja
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
1 g
Średnica:
16 mm
Limitacja:
972 egzemplarze na świecie

Tak, zamawiam złoty medal o masie 1 g "Monachium '72" wybity w czystym złocie w cenie 990 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisany medal. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w menniczym stanie zachowania. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.