Austro-węgierska złota moneta o nominale 10 koron z czasów panowania „Dobrego Cesarza” Franciszka Józefa I

Jednym z wybitnych przedstawicieli dynastii Habsburgów był Franciszek Józef I. Należał do grona najdłużej panujących władców w dziejach. Wstąpił na tron 2 grudnia 1848 r. w wieku 18 lat i zasiadał na nim aż do swojej śmierci 21 listopada 1916 r. Rządził niemal 68 lat. W pamięci Polaków, pochodzących z Galicji, pozostał „Dobrym Cesarzem”.

Emisja 10 koron cesarza Franciszka Józefa I:

  • została wybita z cennego złota próby 900/1000,
  • jest historycznym dokumentem i prawdziwym świadkiem czasów, gdy ludzie płacili monetami ze złota,
  • była w obiegu na terenie dawnej Galicji i jest częścią naszych dziejów.

Na awersie monety przedstawiono ukoronowaną, stojącą postać cesarza, okrytą płaszczem, z berłem w prawej i jabłkiem królewskim w lewej ręce. Dookoła znajduje się napis: FERENCZ JÓZSEF I.K.A.CS. ÉS M.H.S.D.O. AP.KIR. Ta inskrypcja zawiera skróconą tytulaturę królewską (Franciszek Józef I z bożej łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier, Chorwacji, Slawonii, Dalmacji). Poniżej widnieje data emisji.

Rewers ukazuje wielki herb Węgier oraz napis: MAGYAR KIRÁLYSÁG (Królestwo Węgier). Pod herbem znajduje się nominał: 10 KORONA.

Wiek XIX to czas, gdy istniał w Europie standard złota. Wielkie mocarstwa opierały na nim swoje waluty. Dbano, by królewskie oraz cesarskie skarbce miały tyle złota, by było one pokryciem dla każdej jednostki pieniądza w gospodarce, m.in. znajdujących sie w obiegu banknotów. Pozwalało to na prowadzenie stabilnej polityki monetarnej. Pieniądz nie tracił na watości!

Do dziś wielu ekspertów uważa, że był on najdoskonalszym systemem walutowym, jaki wymyślił człowiek! 

Cesarski banknot Franciszka Józefa I o nominale w języku polskim

Razem z monetą otrzyma Pani cesarski banknot o nominale 10 koron. Jest to unikalny banknot, na którym nominał określono w największej w historii liczbie języków.

Na banknocie znajdują się: głowa chłopca w owalu; nominał ZEHN KRONEN (10 koron); klauzula prawna; gilosze po obu stronach. Po lewej stronie umieszczono herb Austrii, po prawej - nominał liczbą, a dalej nominał słownie w ośmiu językach: niemieckim, węgierskim, polskim, słoweńskim, serbskim, chorwackim, czeskim i słowackim.

Specyfikacja
Metal:
złoto 900/1000
Jakość:
bardzo piękny lub znakomity
Waga:
3,39 g
Średnica:
19 mm
Kraj emisji:
Austro-Węgry
Nominał:
10 koron
Rok emisji:
1892-1915
GRATIS:
banknot cesarski Franciszka Józefa 10 koron

Monety z kolekcji Wiek Złota 

Prestiżowa i limitowana seria "Wiek Złota" gromadzi najważniejsze złote monety, którą pochodzą z XIX i początków XX wieku, czyli zostały wyemitowane między epoką napoleońską a wybuchem I wojny światowej.

Skarbnica Narodowa dołożyła wszelkich starań, by zebrać najważniejsze numizmaty w jak najlepszym stanie zachowania, gwarantując przy tym możliwość skompletowania pełnej kolekcji. Jesteśmy przekonani, że każda moneta będzie stanowiła wyjątkową ozdobę Pana zbiorów.

Limitacja to tylko 1914 kolekcji. W jej skład wchodzą złote monety emitowane często przez władców, których panowanie kończyło pewną epokę i miało wpływ na losy świata. Są to więc fascynujący świadkowie naszych dziejów. Emocji dodaje fakt, iż niektóre z tych monet znajdowały się w obiegu na ziemiach polskich pod zaborami.

Rozpoczynająca serię „Wiek Złota” moneta o nominale 10 koron Franciszka Józefa I doczekała końca imperium Habsburgów, złota 5-rublówka Mikołaja II była z kolei ostatnią monetą carskiej Rosji. 10 franków Napoleona III to cenna moneta z czasów II Cesarstwa Francuskiego, stworzonego przez bratanka Napoleona I. Natomiast brytyjski półsuweren, pochodzący z końca XIX wieku, został wyemitowany w czasach, gdy imperium brytyjskim rządziła królowa Wiktoria. Emisje te tworzyły historię, dlatego cieszymy się, że możemy ją Państwu przybliżyć wraz z naszą ekskluzywną kolekcją „Wiek Złota”.

Akcesoria w kolekcji GRATIS!

W ramach współpracy ze Skarbnicą Narodową do cennych złotych monet dołączone są wysokiej jakości akcesoria. Wszystkie otrzymają Państwo bezpłatnie:

  • każda z tych złotych monet umieszczona została w magnetycznej kapsule ochronnej,
  • oryginalność każdej z emisji potwierdza dołączony Certyfikat Autentyczności, zabezpieczony hologramem,
  • dopełnieniem jest piękna drewniana kaseta, stworzona specjalnie na potrzeby kolekcji,
  • w ramach tej wyjątkowej serii również indywidualnie numerowane Świadectwo Własności.

Życzymy wielu wspaniałych chwil podczas podziwiania monet z kolekcji „Wieku Złota”.

UWAGA: każdej z emisji będzie towarzyszyć również znaczek lub banknot z epoki GRATIS, który dołączymy do każdej przesyłki. W ramach serii otrzymają Państwo również specjalny folder na ich bezpieczne przechowywanie oraz wyeksponowanie.

Tak, chcę rozpocząć zbieranie złotych monet z serii „Wiek złota”. W celu zapoznania się przez 14 dni z pierwszą monetą o nominale 10 koron Franciszka Józefa I, zamawiam ją, w cenie 1350 zł bez dodatkowych opłat za pakowanie i przesyłkę. Wraz z monetą otrzymam cesarski banknot z okresu panowania Franciszka Józefa I GRATIS.

Jeżeli zatrzymam tą oryginalną historyczną złota monetę, będę otrzymywać ok. raz w miesiącu dalsze złote monety z tej otwartej (tj. bez określonej z góry liczby monet) kolekcji, każda w cenie regularnej 1350 zł. Do każdej przesyłki zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki 25 zł. Zakup zestawu nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Kolejne monety z kolekcji "Wiek Złota" są płatne w ciągu 14 dni od daty wystawienia rachunku. Wraz z każdą monetą wyślemy historyczny banknot lub znaczek z tamtego okresu GRATIS. Rachunek jest dołączony do każdej przesyłki. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie – wystarczy poinformować o tym Skarbnicę Narodową.

Mam 14 dni na zapoznanie się z każdą monetą (oraz towaryszącym jej bankntoem lub znaczkiem). Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu monety w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconej już monety, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Numizmat zostanie wysłany w idealnym stanie mennicznym.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Współpracy.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.