Złota moneta o nominale 10 koron z czasów panowania „Dobrego Cesarza” Franciszka Józefa I

Już starożytni uważali złoto za bardzo wartościowy i mało dostępny kruszec, z którego z czasem zaczęli robić biżuterię i wybijać pierwsze na świecie monety. Złoto stało się obecne na wszystkich dworach królewskich, świadczyło o bogactwie i majestacie monarchy.

Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli domu panującego Habsburgów był Franciszek Józef I. Należał do grona najdłużej panujących władców w dziejach. Wstąpił na tron 2 grudnia 1848 r. w wieku 18 lat i zasiadał na nim aż do swojej śmierci 21 listopada 1916 r. Rządził niemal 68 lat. W pamięci Polaków, pochodzących z Galicji, pozostał „Dobrym Cesarzem”.

Emisja 10 koron cesarza Franciszka Józefa I:

  • została wybita z cennego złota próby 900/1000,
  • przedstawia rzadkie wyobrażenie stojącego władcy,
  • jest historycznym dokumentem i prawdziwym świadkiem czasów, gdy ludzie płacili monetami ze złota,
  • była w obiegu na terenie dawnej Galicji i jest częścią dziejów ziem polskich.

Na awersie monety przedstawiono ukoronowaną, stojącą postać cesarza, okrytą płaszczem, z berłem w prawej i jabłkiem królewskim w lewej ręce. Dookoła znajduje się napis: FERENCZ JÓZSEF I.K.A.CS. ÉS M.H.S.D.O. AP.KIR. Ta inskrypcja zawiera skróconą tytulaturę królewską (Franciszek Józef I z bożej łaski cesarz Austrii, apostolski król Węgier, Chorwacji, Slawonii, Dalmacji). Poniżej widnieje data emisji.

Rewers ukazuje wielki herb Węgier oraz napis: MAGYAR KIRÁLYSÁG (Królestwo Węgier). Pod herbem znajduje się nominał: 10 KORONA.

Wiek XIX, zwany wiekiem pary, to czas, gdy istniał w Europie standard złota. Wielkie mocarstwa opierały na nim swoje waluty. Dbano, by królewskie oraz cesarskie skarbce miały tyle złota, by było one pokryciem dla każdej jednostki pieniądza w gospodarce, m.in. znajdujących się w obiegu banknotów.

Do dziś wielu ekspertów uważa, że był on najdoskonalszym systemem walutowym, jaki wymyślił człowiek! 


Cesarski banknot Franciszka Józefa I o nominale w języku polskim

Do monety dołączony jest cesarski banknot o nominale 10 koron GRATIS. Jest to unikalny banknot, na którym nominał określono w największej w historii liczbie języków.

Na banknocie znajdują się: głowa chłopca w owalu; nominał ZEHN KRONEN (10 koron); klauzula prawna; gilosze po obu stronach. Po lewej stronie umieszczono herb Austrii, po prawej - nominał liczbą, a dalej nominał słownie w ośmiu językach: niemieckim, węgierskim, polskim, słoweńskim, serbskim, chorwackim, czeskim i słowackim.

Specyfikacja
Emitent:
Austro-Węgry
Władca:
Franciszek Józef I
Nominał:
10 koron
Lata emisji:
1892-1915
Stan zachowania:
bardzo piękny lub znakomity
Metal:
złoto 900/1000
Masa:
3,39 g
Średnica:
19 mm
GRATIS:
banknot cesarski Franciszka Józefa 10 koron

Monety z kolekcji Wiek Złota

Prestiżowa i limitowana seria "Wiek Złota" gromadzi najważniejsze złote monety, którą pochodzą z XIX i początków XX wieku, czyli zostały wyemitowane między epoką napoleońską a wybuchem I wojny światowej.

Skarbnica Narodowa dołożyła wszelkich starań, by zebrać najważniejsze numizmaty w jak najlepszym stanie zachowania, gwarantując przy tym możliwość skompletowania pełnej kolekcji. Jesteśmy przekonani, że każda moneta będzie stanowiła wyjątkową ozdobę Państwa zbiorów.

Limitacja to tylko 1914 kolekcji. W jej skład wchodzą złote monety emitowane często przez władców, których panowanie kończyło pewną epokę i miało wpływ na losy świata. Są to więc fascynujący świadkowie naszych dziejów. Emocji dodaje fakt, iż niektóre z tych monet znajdowały się w obiegu na ziemiach polskich pod zaborami.

Rozpoczynająca serię „Wiek Złota” moneta o nominale 10 koron Franciszka Józefa I doczekała końca imperium Habsburgów, złota 5-rublówka Mikołaja II była z kolei ostatnią monetą carskiej Rosji. 10 franków Napoleona III to cenna moneta z czasów II Cesarstwa Francuskiego, stworzonego przez bratanka Napoleona I. Natomiast brytyjski półsuweren, pochodzący z końca XIX wieku, został wyemitowany w czasach, gdy imperium brytyjskim rządziła królowa Wiktoria. Emisje te tworzyły historię, dlatego cieszymy się, że możemy ją Państwu przybliżyć wraz z naszą ekskluzywną kolekcją „Wiek Złota”.

Akcesoria w kolekcji GRATIS!

W ramach współpracy ze Skarbnicą Narodową do cennych złotych monet dołączone są wysokiej jakości akcesoria. Wszystkie otrzymają Państwo bezpłatnie:

  • każda z tych złotych monet umieszczona została w magnetycznej kapsule ochronnej,
  • oryginalność każdej z emisji potwierdza dołączony Certyfikat Autentyczności, zabezpieczony hologramem,
  • dopełnieniem jest piękna drewniana kaseta, stworzona specjalnie na potrzeby kolekcji,
  • w ramach tej wyjątkowej serii również indywidualnie numerowane Świadectwo Własności.

Życzymy wielu wspaniałych chwil podczas podziwiania monet z kolekcji „Wieku Złota”.

UWAGA: każdej z emisji będzie towarzyszyć również znaczek lub banknot z epoki GRATIS, który dołączymy do każdej przesyłki. W ramach serii otrzymają Państwo również specjalny folder na ich bezpieczne przechowywanie oraz wyeksponowanie.

Tak, chcę rozpocząć zbieranie złotych monet z serii „Wiek złota”. W celu zapoznania się przez 14 dni z pierwszą monetą o nominale 10 koron Franciszka Józefa I, zamawiam ją, w cenie 1800 zł bez dodatkowych opłat za pakowanie i przesyłkę. Wraz z monetą otrzymam cesarski banknot z okresu panowania Franciszka Józefa I GRATIS.

Jeżeli zatrzymam tą oryginalną historyczną złota monetę, będę otrzymywać ok. raz w miesiącu dalsze złote monety z tej otwartej (tj. bez określonej z góry liczby monet) kolekcji, każda w cenie regularnej 1800 zł. Do każdej przesyłki zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki 25 zł. Zakup zestawu nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Kolejne monety z kolekcji "Wiek Złota" są płatne w ciągu 14 dni od daty wystawienia rachunku. Wraz z każdą monetą wyślemy historyczny banknot lub znaczek z tamtego okresu GRATIS. Rachunek jest dołączony do każdej przesyłki. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie – wystarczy poinformować o tym Skarbnicę Narodową.

Mam 14 dni na zapoznanie się z każdą monetą (oraz towarzyszącym jej banknotem lub znaczkiem). Przysługuje mi pełne prawo do zwrotu monety w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconej już monety, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Numizmat zostanie wysłany w bardzo pięknym lub znakomitym stanie zachowania.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Współpracy.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.