Srebrny Orzeł USA 2020

Najbardziej poszukiwana srebrna moneta inwestycyjna świata 

Oficjalny "Srebrny Orzeł" jest jedną z najbardziej znanych i poszukiwanych monet świata. Jej niezwykły motyw pozostaje niezmieniony od roku pierwszej emisji, która miała miejsce w 1986 r. Każdy egzemplarz jest wybijany stemplem odwróconym, tzn. awers w stosunku do rewersu jest odwrócony o 180 stopni – co stanowi charakterystyczną cechę amerykańskiej numizmatyki.

Cenne srebro, wiarygodność i piękno

Od 34 lat Stany Zjednoczone Ameryki emitują srebrne monety o nominale jednego dolara, zwane "Srebrnymi Orłami". Każdy z nich zawiera 1 uncję srebra próby 999/1000. Nieskazitelną czystość kruszcu oraz wagę gwarantuje rząd USA. Cenne srebro, wiarygodność i piękno to cechy, które sprawiły, że "Srebrne Orły" stały się najbardziej poszukiwanymi srebrnymi monetami inwestycyjnymi na świecie

Bogata symbolika legendarnej monety

Awers monety zaprojektował rzeźbiarz John Mercanti. Bielik amerykański przedstawiony na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, do którego nawiązuje projekt emisji, jest oficjalnym godłem Stanów Zjednoczonych. Pieczęć przedstawia orła trzymającego w szponach trzynaście strzał i gałązkę oliwną z trzynastoma liśćmi. Liczba „trzynaście” symbolizuje pierwsze kolonie, które wypowiedziały posłuszeństwo Wielkiej Brytanii.

Jej rewers prezentuje kroczącą postać kobiety na tle gwiaździstego sztandaru. W prawym ręku trzyma gałązki lauru i dębu. Motyw emisji został zaczerpnięty z emitowanej w latach 1916-1947 słynnej amerykańskiej półdolarówki "Walking Liberty" i jest uznawany za najpiękniejszy w dziejach amerykańskiej numizmatyki. Projekt wyłoniono w drodze konkursu, a jego autorem jest Adolph A. Weinman. Postać kobiety to alegoryczne przedstawienie Wolności. Obok znajduje się napis: "In God We Trust" ("W Bogu pokładamy nadzieję"), oficjalne motto Stanów Zjednoczonych.

Srebrny Orzeł jest bardzo cenioną na świecie monetą. Zbieranie jego nowych emisji może stanowić ciekawe hobby i dostarczać wielu niezapomnianych wrażeń!

Specyfikacja
Metal:
Srebro próby 999/1000
Jakość:
Mennicza
Waga:
31,1 g
Średnica:
40,6 mm
Kraj emisji:
USA
Nominał:
1 USD
Rok emisji:
2020
Awers::
Personifikacja wolności
Rewers::
Orzeł z godła USA
  • Srebrny Orzeł jest wykonany ze stopu srebra 99,93% i 0,07% miedzi.
  • Jeden z ojców-założycieli USA, Benjamin Franklin, sceptycznie odnosił się do pomysłu, aby orzeł znajdował się na amerykańskim godle. Uważał, że ptak ma „kiepski charakter moralny” i „jest zbyt leniwy, aby samodzielnie łowić ryby”. Był zwolennikiem umieszczenia na pieczęci indyka, jako ptaka, który lepiej oddaje amerykańskie wartości. Jego głos był jednak odosobniony i bielik do dnia dzisiejszego widnieje na amerykańskim godle.
  • Motyw orła jest umieszczony na oficjalnych pieczęciach państwowych, na fladze prezydenta kraju oraz na monetach. Warto wiedzieć, że w latach 1916-1945 na fladze prezydenckiej orzeł był zwrócony w kierunku strzał. Obecnie głowa orła zwrócona jest w kierunku gałązki, co ma symbolizować nadrzędność pokoju.
  • Ta wyjątkowa moneta, bywa wybijana również w wersji lustrzanej, w trzech amerykańskich mennicach: w latach 1986-1992 w Filadelfii (skrót na monecie − P), w latach 1993-2000 w San Francisco (S) i od 2001 roku w West Point (W). Rozpoznanie, w której mennicy powstała dana moneta, jest stosunkowo proste. Pod prawą łapą orła powinna znajdować się litera oznaczająca miejsce wybicia. Z kolei wersję menniczą wybijano od 1986 do 1998 roku w San Francisco, od 1999 do 2000 roku w Filadelfii i West Point, a od 2001 roku tylko w West Point. 
  • Wyjątkowy charakter ma część emisji z 2004 roku. Została ona umieszczona w specjalnym opakowaniu z wkładką z autografem Kathryn Dwyer Sullivan, pierwszej amerykańskiej kosmonautki, która spacerowała w przestrzeni kosmicznej. Część dochodu z tej wyjątkowej emisji zasiliła fundusz Muzeum Nauki w Ohio.
  • Znanych jest także kilka odmian "Srebrnego Orła" bez znaku menniczego. Część emisji wykorzystano w okolicznościowych zestawach, np. zestawie milenijnym w 2000 roku. Z kolei w latach 2006-2008 w West Point wybito Srebrnego Orła specjalnymi stemplami, dzięki którym emisje te mają wręcz nieprawdopodobny połysk.
  • Ogromne zainteresowanie i zapotrzebowanie na "Srebrnego Orła" spowodowało, że w lutym 2008 roku tymczasowo zawieszono sprzedaż do autoryzowanych dealerów. Po jej wznowieniu w marcu, zwiększono restrykcyjność badania zasadności zamówień. Mimo to nadal zdarzają się przejściowe problemy z realizacją zapotrzebowania.

Tak, chcę skorzystać z tej specjalnej oferty. Proszę o przesłanie jednej sztuki monety "Srebrny Orzeł 2020” w korzystnej cenie – tylko 99 zł (plus 12,95 zł koszty pakowania i przesyłki).

Nie muszę wpłacać teraz pieniędzy. Przesyłka płatna na podstawie rachunku dołączonego do produktu lub za pomocą szybkiej i wygodnej płatności elektronicznej.

Mam 14 dni na zapoznanie się z monetą  – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu monety w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu monety. W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany numizmat.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Współpracy.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Przyjmuję do wiadomości, że moje dane osobowe będą przetwarzane przez Skarbnicę Narodową w celach realizacji rezerwacji i bezpośredniego informowania o innych usługach lub produktach Skarbnicy Narodowej. Mam prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.