Srebrna moneta "Mazurek Dąbrowskiego" upamiętnia 95. rocznicę ustanowienia hymnu Polski.

Moneta została wybita w 1 uncji (31,1 g) czystego srebra próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – najcenniejszej dla Kolekcjonerów.

Na rewersie emisji znajdują się: gen. J.H. Dąbrowski na koniu w otoczeniu piechurów uzbrojonych w karabiny skałkowe oraz doboszy Księstwa Warszawskiego. Uzupełnieniem jest sztandar z napisem „Pieśń Legionów” oraz orzeł w koronie podrywający się do lotu. W otoku napis: MAZUREK DĄBROWSKIEGO 1792 POLISH NATIONAL ANTHEM 1927 (pol. polski hymn narodowy). Awers zdobi pieczęć rządowa emitenta – Niue, nominał – 1 dolar i rok emisji – 2022.

Autorem projektu jest Robert Kotowicz – artysta, rzeźbiarz i medalier. Jeden z najwybitniejszych medalierów na świecie, łączący niezwykłą dbałość o szczegóły z ciekawą wizją artystyczną. Jego realizacje obejmują setki medali i około 200 monet dla Narodowego Banku Polskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków i emitentów zagranicznych. W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody.

Autentyczność monety gwarantuje indywidualnie numerowany Certyfikat. Do bezpiecznego przechowywania przeznaczone jest specjalnie zaprojektowane pudełko kolekcjonerskie, z fragmentem zapisu nutowego na wieczku oraz numeracją zgodną z Certyfikatem.

Światowa limitacja monety to zaledwie 1927 egzemplarzy (liczba ta nawiązuje do roku, w którym "Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie ustanowiony hymnem Polski).

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem srebrnej monety o masie 1 uncji „Mazurek Dąbrowskiego” w Polsce.


O powstaniu „Mazurka Dąbrowskiego”

W 1797 roku we włoskim mieście Reggio nell’Emilia powstała pieśń „Legionów Polskich we Włoszech”, znana dziś jako „Mazurek Dąbrowskiego”. Józef Wybicki, wzruszony widokiem maszerujących polskich żołnierzy, ułożył pieśń, której pierwsze słowa brzmiały „Jeszcze Polska nie umarła”.

W XIX wieku „Mazurek Dąbrowskiego” zyskał wielką popularność. Śpiewano go podczas powstania listopadowego i styczniowego. Rozbrzmiewał na ulicach Wiednia, Berlina i Pragi podczas wiosny ludów 1848 roku. Został przetłumaczony na kilkanaście języków. 

W 1927 roku został oficjalnie uznany za hymn narodowy. W Będominie, miejscu urodzenia Józefa Wybickiego, w 1978 roku utworzono Muzeum Hymnu Narodowego upamiętniające jego autora.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar
Rok emisji:
2022
Stan zachowania:
Menniczy
Stempel:
Lustrzany
Metal:
Srebro 999/1000
Masa:
1 uncja
Średnica:
38,61
Limitacja:
1927 egzemplarzy

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie srebrnej monety "Mazurek Dąbrowskiego" wraz z Certyfikatem i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 560 zł (+ 11,95 zł koszty pakowania i przesyłki). Zakup nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu. Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.