ENIGMA - BITWA O SZYFR

Już w starożytności przykładano wielką wagę do cennych informacji. W czasie wojny nabierały one szczególnego znaczenia. Dlatego dużo wysiłku wkładano w wymyślanie coraz trudniejszych szyfrów, aby uniemożliwić wrogowi szybkie zrozumienie przekazywanych komunikatów.

Jendym z najciekawszych wynalazków szyfrujących w historii była niemiecka maszyna Enigma. Co ważne, jej rozszyfrowanie w znacznym stopniu zawdzięczamy polskim matematykom - Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu, którzy już w 1932 roku opracowali skuteczne metody łamania kodu Enigmy.

Dla upamiętnienia wybitnego osiągnięcia polskich naukowców powstała wyjątkowa moneta wybita w ponad 155 g czystego srebra próby 999/1000.

Posiada ona rzadko spotykaną krawędź nawiązującą do wirników, z których została zbudowana Enigma.

Awers tej unikatowej emisji to kunsztowna kompozycja składająca się z wizerunków Polaków, którzy skutecznie poradzili sobie z Enigmą oraz genialnego brytyjskiego kryptologa - Alana Turinga, który w Beltchley Park kontynuował prace naszych rodaków.

Niezwykle ciekawy rewers kryje w sobie wiadomość, którą może odszyfrować tylko właściciel tego numizmatycznego majstersztyku. Za pomocą specjalnego mechanizmu obrotowego, wzorowanego na maszynie deszyfrującej Enigmę i umieszczonego w centralnym punkcie monety, można ułożyć wyraz "ENIGMA". W tym celu wystarczy tylko przesunąć płytkę - w lewo lub prawo - w miejscu oznaczonym strzałką.

Do monety dołączone są GRATIS:

Reprodukcje wartościowych materiałów historycznych z okresu II wojny światowej. Wszystkie pochodzą z archiwalnych źródeł rządowych i wojskowych. Są wśród nich m.in.:

  • fragment dokumentu Departamentu Wywiadu Marynarki Wojennej opisujący operację "Ruthless" (plan zdobycia Enigmy),
  • list brytyjskich kryptologów do Winstona Churchilla,
  • odszyfrowane depesze potwierdzające wpłynięcie niemieckiego pancernika "Scharnhorst", który miał zaatakować aliancki konwój JW55A płynący do ZSRR.

Autentyczność srebrnej monety "Enigma" gwarantuje Certyfikat. Do bezpiecznego przechowywania przeznaczone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie. Są do niej również dołączone bawełniane rękawiczki służące do obracania mechanizmu umieszczonego na rewersie emisji.

Światowa limitacja monety to zaledwie 4999 egzemplarzy, a Skarbnica Narodowa jest jej jedynym oficjalnym dystrybutorem w Polsce.

Specyfikacja
Emitent:
Gibraltar
Nominał:
10 funtów
Rok emisji:
2021
Stan zachowania:
Menniczy
Stempel:
Zwykły
Metal:
Srebro 999/1000
Masa:
5 uncji
Średnica:
65 mm
Limitacja:
4999 egzemplarzy

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie srebrnej monety "Enigma" wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 3390 zł (+ 25 zł koszty pakowania i przesyłki kurierskiej). Zakup nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu. Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.