Generał broni Władysław Sikorski na oficjalnej złotej monecie 

Władysław Sikorski to polski dowódca, polityk. Był bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci II RP. W okresie II wojny światowej pełnił funkcję premiera Rządu RP na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych

80. rocznica katastrofy w Gibraltarze 

Gen. Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie lotniczej, gdy wracał z kilkutygodniowej inspekcji polskich wojsk na Bliskim Wschodzie. Samolot Liberator, poderwał się z lotniska w Gibraltarze, ale po kilkunastu sekundach runął do morza. Śmierć poniosło kilkunastu pasażerów, w tym gen. Sikorski i jego córka Zofia. Katastrofę przeżył tylko pilotujący Liberatora czeski kapitan Eduard Prchal. 

Oficjalna złota moneta 

W 2023 roku przypada 80. rocznica katastrofy w Gibraltarze. Z tej okazji została emitowana oficjalna moneta. 

  • Aż 1/10 uncji czystego złota próby 999/1000,
  • Stempel lustrzany – czyli najwyższa jakość mennicza, ceniona przez kolekcjonerów,
  • Limitacja: zaledwie 943 egzemplarze na świecie.

Symboliczna limitacja monety 

Bardzo niska limitacja nawiązuje do 1943 roku, kiedy to wydarzyła się katastrofa w Gibraltarze. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej emisji w Polsce. 


Akcesoria 

  • Eleganckie pudełko kolekcjonerskie z wygrawerowanym portretem gen. broni Sikorskiego 
  • Certyfikat Autentyczności 
  • Specjalna kapsuła magentyczna zabezpieczająca monetę

Projekt monety 

Emitentem monety jest Gibraltar.

O zaprojektowanie rewersu został poproszony jeden z najlepszych polskich medalierów – Robert Kotowicz. Projekt przedstawia popiersie gen. broni Władysława Sikorskiego.

Na awersie znajduje się nazwa i herb emitenta, nominał i rok emisji.Specyfikacja
Emitent:
Gibraltar
Nominał:
1/10 korony
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
złoto 999/1000
Masa:
3,11 g
Średnica:
18 mm
Limitacja:
943 egz. na świecie

Tak, zamawiam złotą monetę upamiętniającą 80. rocznicę katastrofy w Gibraltarze wraz z pudełkiem i Certyfikatem Autentyczności w cenie 1990 zł (+25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym.
Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu. Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego post