"Rota" Marii Konopnickiej
- 115 lat jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych!

Utwór "Rota" powstał w 1908 roku, jako wyraz solidarności z Polakami z zaboru pruskiego w czasie największego uścisku germanizacyjnego. Muzykę do słów "Roty" Marii Konopnickiej napisał w 1910 roku Feliks Nowowiejski. Pierwsze wykonanie pieśni, dla szerszej publiczności, miało miejsce 15 lipca 1910 roku, podczas uroczystości z okazji 500. rocznicy zwycięstwa nad zakonem krzyżackim pod Grunwaldem. 

"Rota" stała się jednym z najważniejszych symboli polskiego patriotyzmu. Po odzyskaniu niepodległości rozważano możliwość ustanowienia pieśni hymnem narodowym. Do dziś pozostaje jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych. Aby ją upamiętnić powstał wyjątkowy medal uszlachetniony czystym srebrem (próba 999/1000) i selektywnie platerowany 24-karatowym złotem!

Rabat 50% dla Klientów Skarbnicy Narodowej

Medal "Rota" jest teraz dostępny w preferencyjnej cenie 59,50 zł (zamiast ceny regularnej 119 zł) + 12,95 zł koszt pakowania i przesyłki.

Numizmat został wybity w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym. Na jego rewersie widoczne jest popiersie Marii Konopnickiej. Wizerunek poetki nawiązuje do drzeworytu Aleksandra Regulskiego wg rysunku Józefa Buchbindera z 1883 roku. W tle widnieje fragment rękopisu "Roty". W otoku napis: "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród". Awers medalu przedstawia orła w koronie na tle zapisu nutowego "Mazurka Dąbrowskiego". W otoku napis: "Polskie Pieśni Narodowe".

Najważniejsze polskie pieśni patriotyczne 

Medal "Rota" rozpoczyna kolekcję "Polskie Pieśni Narodowe". Seria ta poświęcona jest pieśniom, które w ciągu stuleci stały się częścią polskiej tożsamości narodowej i ważnym nośnikiem historycznej tradycji.

Na rewersach pozostałych czterech medali uszlachetnionych czystym srebrem (próba 999/1000) i selektywnie platerowanych 24-karatowym złotem upamiętniono takie utwory jak: "My, Pierwsza Brygada", "Bogurodzica", "Gaude Mater Polonia", "Boże, coś Polskę". 

Medale te będą wysyłane na wskazany adres ok. raz w miesiącu w stałej cenie - 119 zł + 12,95 zł koszt pakowania i przesyłki każdy. Dzięki temu w wygodny sposób można skompletować swój zestaw i cieszyć się pięknem numizmatów!

psong-2307-lp-gratisPrezent dla Kolekcjonerów!

Zamawiając kolekcję "Polskie Pieśni Narodowe" wraz z drugą przesyłką Kolekcjonerzy otrzymają całkowicie bezpłatnie pamiątkowy medal poświęcony "Mazurkowi Dąbrowskiego"!

Akcesoria GRATIS!

Poza bezpłatnym medalem "Mazurek Dąbrowskiego" w ramach serii "Polskie Pieśni Narodowe" otrzymają Państwo gratis:

  • Folder kolekcjonerski zaprojektowany specjalnie do kolekcji "Polskie Pieśni Narodowe" - dołączony do pierwszej przesyłki
  • Certyfikat Autentyczności do każdej emisji z serii
  • Ochronną kapsułę do bezpiecznego przechowywania numizmatu
  • Dokładny opis dołączony do każdego medalu opracowany przez eksperta i historyka
  • Świadectwo Własności kolekcji z miejscem na wpisanie imienia i nazwiska właściciela wysyłane wraz z ostatnią, piątą przesyłką
Specyfikacja
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
miedzionikiel
Masa:
26 g
Średnica:
40 mm
Platerowanie:
srebro 999/1000 i złoto 999/1000

ROTA

"Rota" autorstwa Marii Konopnickiej powstała jako wyraz protestu przeciwko germanizacji w zaborze pruskim. Po raz pierwszy została podana drukiem w "Gwiazdce Cieszyńskiej" 7 listopada 1908 r. i dedykowana Polakom mieszkającym na Śląsku dla podniesienia ich na duchu. W 1910 r. Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do "Roty". Utwór szczególnie chętnie wykonywano podczas powstań w Wielkopolsce i na Śląsku. Po odzyskaniu niepodległości rozważano możliwość ustanowienia pieśni hymnem narodowym. Ostatecznie pomysł upadł.

MY, PIERWSZA BRYGADA

Pieśń I Brygady Legionów Polskich wiąże się nierozerwalnie z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. Jej tekst powstał w 1917 r. Został napisany przez płk Andrzeja Hałacińskiego i legionistę Tadeusza Biernackiego. Muzykę skomponował kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski, walczący od 1914 r. u boku Piłsudskiego, kapelmistrz orkiestry I Brygady Legionów Polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym pieśń uznawano za hymn Wojska Polskiego. Od 2007 r. utwór "My, Pierwsza Brygada" jest pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego, wykonywaną podczas uroczystości wojskowych organizowanych przez siły

BOGURODZICA

"Bogurodzica" to średniowieczna pieśń religijna i najstarszy polski tekst poetycki zachowany wraz z melodią. Miejsce i data powstania dzieła są od lat przedmiotem dyskusji badaczy. Pierwszy zachowany tekst pieśni pochodzi z ok. 1407 r. i znajduje się w rękopisie kazań ks. Macieja z Grochowa, wikariusza kościoła w Kcyni w diecezji gnieźnieńskiej. "Bogurodzica" po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1506 r. w "Statutach Łaskiego". Pieśń składa się z próśb modlitewnych. Do dwóch pierwszych zwrotek, chronologicznie najstarszych, stopniowo dopisywano kolejne części. Kronikarz Jan Długosz określił "Bogurodzicę" mianem "carmen patrium" czyli uroczystej pieśni ojczyźnianej.

GAUDE MATER POLONIA

Pieśń "Gaude Mater Polonia" to jedno z arcydzieł muzycznych kultury narodowej. Powstała w 1253 r. jako tzw. oficjum brewiarzowe, czyli hymn o św. Stanisławie w związku z jego kanonizacją. Stanowiła wyraz największej czci dla wyniesionego na ołtarze patrona Polski. Autorem słów i muzyki był dominikanin Wincenty z Kielczy (lub z Kielc). Tematem utworu jest spór biskupa z królem Bolesławem Śmiałym, jego męczeństwo oraz pośmiertne cuda. W czasach ostatnich Piastów uznawano go za hymn narodowy. Był nie tylko modlitwą, ale i pieśnią dziękczynną śpiewaną po zwycięskich bitwach.

BOŻE, COŚ POLSKĘ

Autorem tekstu był Alojzy Feliński, adiutant Tadeusza Kościuszki. W 1816 r. ułożył hymn na cześć Aleksandra I cara i jednocześnie króla polskiego, zakończony słowami: "Naszego króla zachowaj nam Panie!". Muzykę skomponował Jan Nepomucen Kraszewski. Utwór wywołał wiele kontrowersji. W 1817 r. Antoni Górecki wydał swoją wersję dzieła pod wymownym tytułem "Hymn do Boga o zachowanie wolności". Pieśń zyskała popularność i ulegała stopniowym modyfikacjom. Słowa odnoszące się do cara szybko zmieniono na "Naszą ojczyznę racz nam wrócić, Panie". Tym samym utwór ten stał się wyrazem narodowego oporu. Pierwotną muzykę zastąpiono melodią pieśni religijnej "Serdeczna Matko". Współcześnie ostatni wers refrenu brzmi "Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!".

Tak, zamawiam kolekcję medali platerowanych czystym srebrem i złotem „Polskie Pieśni Narodowe". Pierwszy egzemplarz „Rota" otrzymam w cenie 59,50 zł (+ 12,95 zł koszt pakowania i przesyłki), zamiast ceny regularnej 119 zł. Pozostałe 4 medale będę otrzymywać w ok. miesięcznych odstępach, każdy w cenie 119 zł (łączna cena tych 4 medali to 476 zł). Do każdej dostawy zostanie doliczony koszt pakowania i przesyłki 12,95 zł.

Płatność za kolejne medale z kolekcji na podstawie faktury dołączonej do każdej przesyłki. Przysługuje mi prawo do odstąpienia od umowy, tj. prawo do zwrotu medalu oraz do otrzymania zwrotu poniesionych kosztów. Kolekcjonowanie mogę przerwać w każdym momencie - wystarczy, że poinformuję o tym Skarbnicę Narodową.

Zamówienie obejmuje tylko opisaną kolekcję. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmaty zostaną wysłane w stanie menniczym.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.