Polonia to symbol Królewstwa Polskiego, a później Rzeczypospolitej. Charakter jej wizerunków zmienił się po okresie zaborów, gdy była utożsamiana z walką o odzyskanie niepodległości. W dwudziestoleciu międzywojennym jej oblicze zdobiło polskie monety obiegowe.

W przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości Skarbnica Narodowa wyemitowała specjalny medal przedstawiający wizerunek Polonii. Do jego wykonania użyto wjątkowego, ciężko dostępnego kruszcu - złota z certyfikatem Fairmined Gold.

Ta ściśle limitowana emisja, dla należytego uhonorowania niepodległości Polski, wybita została:

  • w czystym złocie (999/1000) pochodzącym z bezpiecznych i odpowiedzialnych ekologicznie kopalnii, co gwarantuje certyfikat Fairmined Gold
  • w najwyższej jakości menniczej (bicie stemplem lustrzanym)
  • w wyjątkowo niskiej ilości  zaledwie 199 sztuk na cały świat!

Awers medalu przedstawia otoczoną wiązką promieni postać Polonii z gałązką oliwną i tarczą z polskim godłem narodowym. Spogląda na nią siedzący dumny orzeł. Na rewersie widoczny jest Orzeł Biały obramowany przez stylizowane husarskie skrzydła.

Do medalu dołączone są:

  • Cerytyfikat Autentyczności potwierdzający jakość i pochodzenie użytego kruszcu - Fairmined Gold
  • specjalnie zaprojektowane drewniane pudełko do bezpiecznego przechowywania i ekspozycji. 
Specyfikacja
Metal:
Złoto 999/1000
Jakość:
Najwyższa jakość mennicza
Waga:
1/10 uncji
Średnica:
18 mm
Kraj emisji:
Polska
Rok emisji:
2017
Limitacja:
199 egzemplarzy

Złoto, z którego możemy być dumni

Z bezpiecznych, odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie kopalni

Założona w 2014 roku organizacja Alliance for Responsible Minning stara się przekształcać kopalnie działające na małą skalę w bezpieczne oraz odpowiedzialne społecznie i ekologicznie firmy wydobywcze, pomagając im osiągnąć certyfikat Fairmined.

Procedura uzyskania certyfikatu obejmuje wymagania dotyczące:

  •  warunków pracy w kopalniach
  •  oddziaływania na środowisko

„Wydobycie na małą skalę często odbywa się ręcznie, w trudnych warunkach. Praca wykonywana jest przez górników, którzy oprócz wydobywania złota muszą podzielić je na kawałki, oczyścić w procesie obejmującym stosowanie rtęci. Jest to bardzo niebezpieczne, zarówno dla nich jak i dla ich otoczenia, a dodatkowo bardzo często odbywa się to bez zezwolenia władz. Jednak praca ta stanowi źródło utrzymania milionów ludzi i nie możemy o nich zapomnieć

Chcemy zwrócić uwagę na to, jakie złoto jest używane do produkcji monet i medali, a także zachęcić coraz więcej podmiotów do korzystania z certyfikowanego złota z małych kopalń. W ten sposób warunki pracy w tego typu miejscach będą się stopniowo poprawiać, co pozytywnie odbije się również na środowisku naturalnym."

Adam Zieliński Dyrektor Skarbnicy Narodowej wspierającej inicjatywę Fairmined Gold