Zestaw zawiera pierwsze srebrne monety z programu numizmatycznego Paryż 2024. Co więcej, są to pierwsze monety, które opuściły mennicę - każdy zestaw jest indywidualnie numerowany od 1 do 1000 (numeracja znajduje się w Certyfikacie Autentyczności).

W oficjalnym pudełku z logo igrzysk znajdują się: srebrna moneta "Przekazanie", srebrna moneta ukazująca perłę paryskiej architektury - Grand Palais, dwie monety przedstawiają dwa olimpijskie sporty - pływanie oraz judo, wreszcie ostatnia emisja jest pierwszą w historią francuską monetę o kształcie sześciokąta.


Opis monet poniżej.

1. "Przekazanie": moneta symbolizuje przekazanie pałeczki między starym gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich - Tokio a nowym, czyli stolicą Francji - ParyżemW centrum awersu emitent przedstawił moment przekazania pałeczki w sztafecie miedzy biegaczem z Japonii i biegaczka z Francji. W tle awersu widać Tokyo Tower, czyli wieżę telewizyjno-radiową z punktem obserwacyjnym, która była zresztą wzorowana na wieży Eiffla. Co ciekawe, wieży Eiffla, symbolu Paryża, tez nie mogło zabraknąć na monecie. Na rewersie monety z kolei ukazano symbolicznie dwie flagi - japońską na lewej połowie strony i francuską na prawej połowie strony. W sposób symboliczny centralny fragment flagi japońskiej w kształcie okręgu przesuwa się w stronę barw francuskich okalając wreszcie oficjalne logo Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024Pośrodku rewersu umieszczono wertykalnie nominał monety 10 euro.

2. Grand Palais: Awers monety przedstawia Grand Palais (Wielki Pałac), monumentalny budynek i wizytówkę Paryża. Znajduje się on na Polach Elizejskich - to kompleks muzealno-wystawienniczy wzniesiony z okazji Wystawy Światowej 1900 r. Rewers monety o nominale 50 euro ukazuje z kolei zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża. Sekwana stylizowana jest tu na bieżnię, która będzie służyła biciu rekordów. Głównym elementem rewersu jest oczywiście Wieża Eiffla, która dominuje nad krajobrazem i oświetla z góry oficjalne logo Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024

3. Moneta przedstawiająca pływaczkę w dynamicznym ujęciu, pod spodem napis Natation (z fr. pływanie).Rewers monety o nominale 10 euro ukazuje z kolei zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża. Sekwana stylizowana jest tu na bieżnię, która będzie służyła biciu rekordów. Głównym elementem rewersu jest oczywiście Wieża Eiffla, która dominuje nad krajobrazem i oświetla z góry oficjalne logo Letnich Igrzyska Olimpijskich Paryż 2024

4. Moneta przedstawiające judoków w dynamicznym ujęciu, pod spodem napis Judo. Rewers monety o nominale 10 euro ukazuje z kolei zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża. Sekwana stylizowana jest tu na bieżnię, która będzie służyła biciu rekordów. Głównym elementem rewersu jest oczywiście Wieża Eiffla, która dominuje nad krajobrazem i oświetla z góry oficjalne logo Letnich Igrzyska Olimpijskich Paryż 2024

5. Moneta heksagonalna z Marianną: awers przedstawia biegnącą Mariannę, w tle znajduje się bieżnia stadionu lekkoatletycznego. Na drugim planie odnajdujemy również Wieżę Eiffla, symbolizującą miasto-gospodarza Paryż.
Na rewersie znajduje się nominał 10 euro. Jest to pierwsza heksagonalna moneta wyprodukowana przez renomowaną Mennicę Francuską. Została wybita w stopie srebra 500/1000 stemplem zwykłym (nie lustrzanym).

Monety zostały umieszczone w oryginalnym opakowaniu Mennicy Francuskiej z oficjalnym logo igrzysk Paryż 2024 na wieczku. Do zestawu został dołączony jeden oryginalny Certyfikat Autentyczności z logo Paryż 2024 oraz indywidualnym numerem emisyjnym.

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem monet Paryż 2024 w Polsce!

Specyfikacja
Emitent:
Francja
Nominał:
10 euro (wszystkie)
Rok emisji:
2021
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
4 x lustrzany + 1 x zwykły (moneta heksagonalna)
Metal:
4 x srebro 999/1000 + 1 x srebro 500/1000 (moneta heksagonalna)
Masa:
4x22 g + 1x17g
Średnica:
4x37 mm + 1x32 mm
Limitacja zestawu:
1000 zestawów

Letnie igrzyska olimpijskie 2024 potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. Rywalizacja toczyć się będzie w 38 dyscyplinach. Paryż po raz trzeci gościć będzie olimpijczyków, wcześniej igrzyska w stolicy Francji odbyły się w latach 1900 i 1924 - będzie to więc również 100. rocznica ostatnich letnich igrzysk olimpijskich w stolicy Francji.

Najciekawszą nową dyscypliną olimpijską inaugurująca na igrzyskach będzie breakdance. Sam breakdance, choć kojarzony bardziej z kulturą hip-hop niż ideą de Coubertina, był wcześniej jedną z konkurencji młodzieżowych igrzysk w Buenos Aires (2018). W stawce mieliśmy tam nawet reprezentanta Polski. Piotr "Axel" Winiarski otarł się o medal, ale ostatecznie przegrał w pojedynku o brąz.

Ceremonia otwarcia igrzysk 26 lipca 2024 roku odbędzie się nad Sekwanąpo raz pierwszy w historii poza Stadionem Olimpijskim. W imprezie ma wziąć udział ok. 160 łodzi i 600 tysięcy osób.

Co ciekawe, francuskie igrzyska odbędą się na dwóch kontynentach! Rywalizacja w surfingu odbędzie się przy brzegach Tahiti – wysepki położonej w Oceanii i będącej częścią Polinezji Francuskiej.

Francuzi mają plan by Paryż 2024 po raz pierwszy w historii stał się igrzyskami równouprawnienia - w zawodach ma wystartować dokładnie tyle samo kobiet co mężczyzn. Dla porównania w Tokio panie stanowiły 48,8% a w Rio 45,6% składu.

Kolejną ważną zmianą kierunku w postępowaniu MKOl jest zastopowanie przepychu. Zmniejszy się tez ogólna liczba konkurencji medalowych i liczba uczestników.

Oczywiście liczymy na Biało-Czerwonych. Z Tokio Polacy przywieźli rekordową liczbę medali zdobytych w XXI wieku - aż 14, w tym 4 złote. Warto też dodać że pierwsze historyczne medale olimpijskie wywalczyliśmy właśnie w Paryżu w 1924 r., srebro w kolarstwie i brąz w jeździectwie. 

Tak, chcę skorzystać z tej oferty specjalnej. Proszę o przesłanie zestawu oficjalnych srebrnych monet olimpijskich "Odliczanie" w cenie 2450 zł (+ 25 zł koszt przesyłki kurierskiej)! Przesyłka płatna za pobraniem u doręczyciela lub mogę wybrać również szybką płatność elektroniczną.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tymi monetami – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki z zestawem pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany zestaw srebrnych monet Paryż 2024. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty złożenia zamówienia. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki. 

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.