Uszlachetniona złotem pszczoła miodna na srebrnej monecie

Uszlachetniona złotem pszczoła na srebrnej monecie

Uszlachetniona złotem pszczoła na srebrnej monecie

Twoja ocena będzie pierwsza!

0
  • Czyste srebro próby 999/1000
  • Najwyższa jakośc mennicza
  • Zaledwie 1500 egzemplarzy na świecie
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Wyprzedany!
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.

Moneta "Pszczoła miodna" została wybita w jednej uncji czystego srebra próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – najcenniejszej dla Kolekcjonerów. Przepiękny projekt przeniesiony na rewers emisji przedstawia kolonię pszczół siedzących na plastrze miodu. W centralnym punkcie widnieje ich królowa – selektywnie pokryta czystym złotem. Limitacja monety „Pszczoła miodna” została ograniczona do zaledwie 1500 sztuk.

W projekcie monety zastosowano nowatorskie technologie:

  • Bezkrawędziowe bicie – dzięki nowoczesnym technikom menniczym projekt rewersu rozłożony jest na całej powierzchni monety, do samego jej brzegu!
  • Awers w awersie – w graficzny motyw pszczoły i plastra miodu został wbity, niczym pieczęć, klasyczny wizerunek królowej Elżbiety II z profilu.

Srebrnej monecie „Pszczoła miodna” towarzyszą akcesoria dostępne GRATIS:

  • Oryginalny Certyfikat gwarantujący jej autentyczność
  • Eleganckie drewniane pudełko z barwną obwolutą nawiązującą do motywu zamieszczonego na monecie
Powiadom mnie, gdy będzie dostępny.
Specyfikacja
Metal:
Czyste srebro próby 999/1000
Jakość:
Najwyższa jakość mennicza
Waga:
1 uncja
Średnica:
38,61 mm
Kraj emisji:
Republika Kamerunu
Nominał:
1000 franków
Rok emisji:
2019
Limitacja:
1500 egzemplarzy
Uszlachetnienie:
Czyste złoto

Pszczoła miodna jest bardzo cenionym i znanym na całym świecie owadem. Żywi się pyłkiem, nektarem i spadzią, zatem obecna jest na terenach, gdzie występują rośliny kwitnące. Pszczoły robotnice żyją do około 24 tygodni, trutnie do 5, a matka nawet do 7 lat.

Specjalne przywileje i szacunek, jakimi cieszyli się bartnicy, pośrednio przenosiły się na pszczoły, które wytwarzały miód. Dlatego też trudno wskazać kulturę, w której te pożyteczne stworzenia miałyby negatywne konotacje.

Najwcześniejszy przypadek użycia symbolu pszczoły pochodzi z Egiptu i datowany jest na około 3500 rok p.n.e. Zjednoczenie Górnego i Dolnego Egiptu opisane zostało jako „połączenie Trzciny z Pszczołą”. Pszczoły uważano w tym państwie za łzy boga słońca Ra.

Pszczoły są obecne w mitologii greckiej i rzymskiej. Wystarczy wspomnieć, że Wielką Matkę często określano mianem „królowej pszczoły”. Kapłanka słynnej wyroczni w Delfach byłanazywana „delficką pszczołą”. Owad występuje też w kilku mitach związanych z Zeusem i Dionizosem. W chrześcijaństwie pszczoły utożsamiano z symbolami nieśmiertelności i duszy. Warto dodać, że w heraldyce pszczoła jest owadem najczęściej występującym na herbach.

Trudno jednoznacznie wskazać, od kiedy tak naprawdę człowiek zaczął wykorzystywać pszczoły. Prawdopodobnie miód i jego wspaniałe właściwości znane były ludziom żyjącym w epoce neolitu. Pierwszą wzmiankę na ten temat w źródłach pisanych znajdujemy w Historia animalium Arystotelesa (384-322 p.n.e.). Żyjący w I wieku p.n.e. Wergilusz poświęcił pszczelarstwu część swojego poematu na temat rolnictwa - Georgica.