Szlaki Solne - 6 srebrnych monet ozdobionych kryształem solnym

Ścisła limitacja - tylko 1000 egzemplarzy na świecie

Aż 6 srebrnych monet upamiętniających historyczny Szlak Solny

Ocena kolekcjonerów: 3.7

3
  • Czyste srebro próby 999/1000
  • Kryształ solny wkomponowany w każdą z monet
  • Eleganckie pudełko kolekcjonerskie
  • Ścisła limitacja - zaledwie 1000 egzemplarzy każdej z monet
  • Rodzaj: Pojedynczy produkt
  • Ilość: Ograniczona dostępność
Cena: 2 200 zł

Zestaw sześciu oficjalnych monet upamiętnia historyczne szlaki solne.

Monety z zestawu „Szlaki Solne” zostały wybite w czystym srebrze próby 999/1000. Dzięki procesowi oksydowania ich powierzchnia uzyskała ciemny odcień. Każda z monet została ozdobiona kryształem solnym i dostępna jest w ściśle limitowanej ilości – zaledwie 1000 egzemplarzy na świecie.

Autentyczność monet z zestawu „Szlaki Solne” gwarantuje Certyfikat Skarbnicy Narodowej. Do bezpiecznego i efektownego przechowywania przeznaczona jest elegancka szkatuła kolekcjonerska.

  • Czyste srebro próby 999/1000
  • Kryształ solny wkomponowany w każdą z monet
  • Ścisła limitacja - zaledwie 1000 egzemplarzy każdej z monet

 

Pierwsza moneta ukazuje drogę: Bochnia – Ujście Solne – Gdańsk. Widnieje na niej dzwonnica w Bochni. Jest to rekonstrukcja z 1991 roku zabytku z 1. poł. XVI wieku, który spłonął w 1987 roku. Za dzwonnicą widać rzekę, nad którą leży Ujście Solne. Tam też znajdował się port rzeczny. Z tego miejsca wywożono sól z Bochni. W tle znajduje się gdańska Brama Żuraw. W obecnym kształcie żuraw zbudowano w latach 1442-1444.

Druga moneta ukazuje szlak Kraków – Wrocław. Na pierwszym planie widać wrocławski ratusz. Miejsce obrad rady miejskiej powstawało etapami na przestrzeni blisko 250 lat – od końca XIII do XVI wieku. Za nim widnieje siedziba królewska – krakowski Wawel. Budowla także była wznoszona latami i kilkakrotnie modernizowana.  

Na kolejnej monecie przedstawiony został szlak włoski z Rzymu do Martinsicuro (Castrum Truentinum). Ta druga miejscowość, leżąca w regionie Abruzja, w prowincji Teramo, została nazwana Castrum Truentinum po podboju rzymskim w III wieku p.n.e. Obecną nazwę zawdzięcza hiszpańskiemu dowódcy Martinowi de Segura, który w 1547 roku dowodził obroną jednej z wież. Na pierwszym planie widnieje popiersie cesarza Aureliana, zaś w tle Ponte Salario wraz z wieżą, most drogowy w Rzymie.

Moneta Kołobrzeg – Wielkopolska ukazuje ratusz w Poznaniu. Pierwotna budowla z początku XIV wieku spłonęła, zaś obecny kształt pochodzi z 2. poł. XVI wieku. Ratusz uważany jest za perłę renesansu. W tle widnieje panorama Kołobrzegu oraz morze Bałtyckie.

Kolejna moneta przedstawia drogę Półwysep Krymski – Kijów. Na pierwszym planie widać cerkiew kijowską, zaś w tle Półwysep Krymski.

Ostatnia z monet pokazuje szlak Wieliczka – Orawa. Po prawej stronie widnieje św. Kinga, dzięki której, według znanej legendy, w kopalni pojawiła się sól. W tle znajduje się Orawski Zamek (Oravský hrad). Budowla pochodzi najprawdopodobniej z 2. poł. XIII wieku i podobnie jak większość zamków w tym rejonie, powstała po najeździe tatarskim w 1241 roku. 

Cena: 2 200 zł
Specyfikacja
Metal:
Czyste srebro próby 999/1000
Jakość:
Mennicza
Waga:
6 x 31,1 g
Średnica:
40 mm
Kraj emisji:
Malawi
Nominał:
6 x 20 kwach
Rok emisji:
2009
Limitacja:
1000 egzemplarzy każdej monety